fbpx

Efekt „Ozempic Face” – z czego wynika i jak mu zapobiec?

Autor Przemek
ozempic face semaglutyd

Semaglutyd jest bardzo skuteczny i pomocny w utracie tkanki tłuszczowej, a także powoduje jednocześnie utratę tkanki beztłuszczowej, tj. masy mięśniowej, a według niektórych badań także tkanki kostnej.

Magda Dragon

Magdalena Dragon o efekcie Ozempic Face

mgr farmacji

Nie bez powodu pojawiły się w internecie pojęcia takie jak „ozempikowa” twarz lub ciało. Osoby 30- lub 40-letnie stosujące terapię są z kolei najbardziej narażone na szybką utratę podskórnej tkanki tłuszczowej.

Świadczy to o zbyt szybkim, niekontrolowanym tempie odchudzania, niedopasowaniu dawki oraz wzroście prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych. Potem powstaje często dylemat, co zrobić z zapadniętymi policzkami lub luźną skórą na pośladkach.

Oczywiście można zawsze przytyć, co zdarza się bardzo często po zaprzestaniu podawania iniekcji, gdy odchudzanie nie jest prowadzone zgodnie z zaleceniami.

Jak zapobiec efektowi Ozempic Face?

Jedynym sposobem żeby właściwie skorzystać z tego, co oferuje lek, jest bezwzględne śledzenie spożycia pokarmu z naciskiem na białko jako najważniejszy składnik i dodanie do aktywności treningu oporowego.

Kluczowe w procesie jest monitorowanie beztłuszczowej masy ciała, a zwłaszcza utrzymanie tkanki mięśniowej, która w ogromnym stopniu odpowiada za metabolizm oraz spoczynkową przemianę materii w naszym ciele.

Większość znanych, oferowanych obecnie diet jest zbyt niskokaloryczna, niskotłuszczowa, niskobiałkowa, przez co nie zapewnia odpowiedniej ilości makro- i mikroelementów niezbędnych do utrzymania prawidłowej funkcji narządów. Jeżeli leczenie nie będzie wsparte dietą i ćwiczeniami, to z dużym prawdopodobieństwem zniszczymy własny metabolizm i doświadczymy efektu jo-jo po zaprzestaniu terapii.

Podkreślam to z całą odpowiedzialnością – używanie semaglutydu nie oznacza,  że możemy jeść byle co! Wyłączając osoby chore, ludzie, którzy utrzymują niezdrowy tryb życia, spożywający żywność przetworzoną, jedzą mniej – to fakt, ale dalej karmią się produktami prozapalnymi, ubogimi w wartości odżywcze.

Potencjalne braki mogą mieć trwałe konsekwencje. Jeśli w diecie nie dostarczymy wystarczającej ilości wapnia, witamin rozpuszczalnych  w tłuszczach (A, D, E, K), B12, cynku itp., możemy oprócz niedoborów, zwiększyć ryzyko pojawienia się innych chorób w przyszłości, np. osteoporozy, zaburzeń hormonalnych. Pamiętajmy też, że tkanka tłuszczowa to bardzo łatwo dostępne źródło komórek macierzystych,  z którymi wiąże się przyszłość wielu dziedzin medycyny.

Inne możliwe skutki uboczne:

Retinopatia cukrzycowa


U pacjentów z retinopatią cukrzycową leczonych insuliną i semaglutydem zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań retinopatii cukrzycowej. Należy uważnie obserwować i prowadzić leczenie zgodnie  z wytycznymi klinicznymi. Nagła poprawa kontroli glikemii może wiązać się z czasowym nasileniem retinopatii cukrzycowej, ale nie można wykluczyć innych mechanizmów.



Dolegliwości ze strony układu pokarmowego i tarczycy


Badanie opublikowane w 2023 roku wykazało związek między analogami GLP-1 a poważnymi problemami  ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak: niedrożność jelit, zapalenie trzustki, biegunka, wymioty i gastropareza. Z tego powodu we wrześniu 2023 roku FDA dodała ostrzeżenie o potencjalnych skutkach na etykiecie leków. Są to jedne z najczęstszych powodów przerwania terapii. Inną obawą jest potencjalny wpływ na ryzyko raka tarczycy. Niektóre badania na zwierzętach,
np. przeprowadzone w 2012 roku, wykazały związek między lekiem a rakiem tarczycy u myszy. Jednak dotąd nie wykazano takiej zależności u ludzi, chociaż nie minęła wystarczająca ilość czasu, by ocenić potencjalne ryzyko.



Potencjalny wpływ na depresję


Obecnie prowadzi się wiele badań dotyczących potencjalnego wpływu analogów GLP-1 na powstawanie zaburzeń depresyjnych. Czy lek może prowadzić do zaburzeń nastroju, skoro znacząco redukuje tkankę tłuszczową? Jest to możliwe, biorąc pod uwagę jej specyfikę. Już wiele lat temu udowodniono, że leki takie jak statyny mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych, zaburzać nastrój lub prowadzić do ryzykownych zachowań. Obniżając poziom cholesterolu, który pełni również liczne funkcje fizjologiczne w naszym organizmie, ingerujemy w różne szlaki i procesy. Badania wykazały, że prawidłowy jego poziom to klucz do normalnego funkcjonowania receptorów serotoniny – neuroprzekaźnika odgrywającego kluczową rolę w regulowaniu nastroju i leczeniu depresji. Lipidy steroidowe budują otoczki mielinowe komórek nerwowych, wpływając  na przewodzenie impulsów w naszym układzie nerwowym. Ponadto zapewniają szczelność wszystkich błon komórkowych organizmu, utrzymując prawidłową homeostazę.

Semaglutyd  – jak działa popularny lek celebrytów stosowany na odchudzanie?

Paul Jarrod Frank, amerykański dermatolog uznał: „Poza viagrą i botoksem nie było innego leku, który by tak szybko wszedł do języka współczesnej kultury”. Około 20 lat temu na rynku pojawił się lek na cukrzycę, który miał stymulować wydzielanie insuliny, gdy poziom cukru we krwi jest  za wysoki. Szybko okazało się, że preparat powoduje również znaczną redukcję masy ciała…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.