fbpx

Dlaczego wybór odpowiedniego szamponu jest bardzo ważny?

Autor Magdalena Błaszczak
wybor-odpowiedniego-szamponu-jest-wazny

Mycie włosów wydaje się na pozór prostą czynnością. Często wykonujemy ją automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, co właściwie robimy. A przecież tak samo jak przy pielęgnacji twarzy i ciała – warto robić to świadomie. Oto podstawowe zasady, którymi warto się kierować nie tylko podczas mycia włosów, ale też podczas zakupów produktów do ich pielęgnacji. Są proste, ale niesamowicie skuteczne.

mgr Bożena Podobińska o prawidłowej pielęgnacji włosów

trycholog

SKÓRA GŁOWY A WŁOSY

Należy pamiętać, że szampon dobieramy do rodzaju skóry głowy: przetłuszczającej się, suchej lub np. z łupieżem. Odżywkę natomiast do rodzaju włosów nisko, średnio bądź wysokoporowatych. Należy zatem szukać składników, które będą odpowiadać na konkretne potrzeby. W przypadku pielęgnacji włosów, warto zwrócić uwagę np. na oleje w odżywkach czy maskach. Włosy niskoporowate prawdopodobnie polubią się z olejem kokosowym bądź masłem shea, średnioporowate z olejem z awokado czy ze słodkich migdałów, a wysokoporowate z olejem lnianym lub z winogron. Przy skórze głowy także szukamy składników, które będą odpowiadać na jej konkretne potrzeby. Tu najlepiej zacząć rozróżniać zioła i ekstrakty. Np. na suchą skórę głowy – nawilżający prawoślaz, na łupież – dziegieć, a na porost włosów – skrzyp polny lub pokrzywa. Szukaj tych składników w produktach, które będziesz stosować bezpośrednio na skórę głowy, np. we wcierkach, szamponach czy peelingach. Pamiętaj, że nie ma zadbanych włosów bez odpowiednio zadbanej skóry głowy!

POPRAWNE MYCIE TO PODWÓJNE MYCIE

Za pierwszym razem moczymy włosy, aplikujemy szampon na dłoń, który następnie emulgujemy z wodą i w takiej formie nakładamy na zwilżoną skórę głowy. Myjemy, pianę przeciągamy na włosy i dokładnie spłukujemy. W ten sposób zmywamy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia środowiskowe i środki stylizujące. Następnie ponownie aplikujemy szampon na dłoń, emulgujemy z wodą i nakładamy na skórę głowy, pozostawiając go na 1-2 minuty, po tym czasie pianę przeciągamy na włosy i dokładnie spłukujemy.  Ten czas pozwala oczyszczonej skórze głowy wchłonąć składniki aktywne, zawarte w szamponie. Na odsączone z wody włosy nakładamy odżywkę i dokładnie spłukujemy. Zawsze suszymy skórę głowy suszarką letnim powietrzem i nigdy nie kładziemy się spać z „mokrą głową”, bo to idealne środowisko do rozwoju grzybów, czyli łupieżu”.

SKUTECZNE ODŻYWIANIE

Często wydaje nam się, że wystarczy pierwsza z brzegu odżywka i przynajmniej 5 minut trzymania jej na włosach. Ale czy faktycznie tak jest Zazwyczaj na opakowaniach odżywek lub masek zalecane jest pozostawienie na włosach około 15 min i z doświadczenia wiem że jest to optymalny czas. Obecnie na rynku są dostępne odżywki i maski, które dają efekty już po kilku minutach. Kobiety je uwielbiają, ponieważ większość z nas niestety nie ma czasu na długie zabiegi. Aby odżywka czy maska przyniosła oczekiwany efekt, musi być odpowiednio dobrana do rodzaju łodygi włosa (– nisko, średnio- lub wysokoporowate). Widząc u klientki suche i kruszące się włosy, zadaję pytanie jaką odżywkę stosuje. Co ciekawe, często w odpowiedzi słyszę, że odżywka jest droga i znanej firmy, ale nie pamięta, co ma w składzie i do jakich włosów jest przeznaczona. Drogo nie zawsze znaczy dobrze. Ważne, by dobrać odżywkę lub maskę do rodzaju łodygi włosa i obserwować ich działanie. Już po pierwszym zastosowaniu powinnyśmy czuć w dotyku, jak zmienia się struktura włosa”.

ZDROWY ORGANIZM TO ZDROWA SKÓRA GŁOWY

Skóra głowy z tendencjami do przetłuszczania się powoduje, że już po kilku godzinach od umycia włosy od nasady stają się nieświeże, przyklapnięte, a niejednokrotnie czujemy nieprzyjemny zapach, przez co niestety też często odczuwamy dyskomfort w pracy bądź w towarzystwie.To nie tylko kwestia estetyczna – niejednokrotnie to objaw problemów w organizmie. Przyczyny mogą być różne: począwszy od źle dobranego szamponu, środowiska w jakim przebywamy (kurz, pył, smog), po poważniejsze związane ze zdrowiem. Skutkiem bagatelizowania tego problemu może być podrażnienie skóry głowy, świąd, tłusty łupież, a nawet łojotokowe zapalenie skóry głowy. Dlatego odpowiednio dobrany szampon do skóry głowy może być rozwiązaniem tego problemu.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Zjawiskiem naturalnym jest utrata między 50 a 100 włosów dziennie, jednak gdy podczas czesania zostaje ich na szczotce niepokojąco dużo, a te które są na głowie nie wyglądają zdrowo, zdecydowanie coś jest nie tak. Dlaczego włosy wypadają? Co ma wpływ na ich wygląd i stan? I przede wszystkim, jak skutecznie przywrócić im zdrowie i doskonały wygląd?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.