Najlepsze rezultaty procedur chirurgicznych osiągamy u pacjentów między 45. a 55. rokiem życia. Wtedy jakość tkanek jest jeszcze dobra, a procesy gojenia szybkie i sprawne. Leczenie operacyjne nie jest oczywiście przeciwwskazane u starszych pacjentów, jednak rezultat może utrzymywać się krócej ze względu na gorszą jakość tkanek.
dr Jakub Miszczyk
chirurg plastyk z Kliniki Dr Szczyt
Do kiedy warto korzystać z zabiegów medycyny estetycznej?
Zabiegi medycyny estetycznej bardzo dobrze radzą sobie w początkowych etapach starzenia, kiedy przeważa zanik objętości. Za pomocą syntetycznych substancji wypełniających, czy niektórych stymulatorów możemy przywrócić objętość głębokich poduszek tłuszczowych, podeprzeć więzadła łączące skórę z kością. Medycyna estetyczna oferuje również doskonałe rozwiązanie do poprawy jakości skóry – mezoterapię, urządzenia energetyczne, np. lasery, czy toksynę botulinową w walce z powierzchownymi zmarszczkami
„Na pewnym etapie medycyna estetyczna staje się jednak bezradna, jest to moment, w którym nad zanikiem objętości przeważa opadnięcie tkanek.”
Czym grozi korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w zbyt późnym wieku?
– Uporczywe korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej na tych późnych etapach starzenia najczęściej powoduje nienaturalne, przerysowane rezultaty – przepełnione, nieruchome twarze.
– W pewnym momencie tylko chirurgiczny lifting pozwala usunąć nadmiar wiotkich tkanek miękkich i przywrócić dawne kontury twarzy bez deformacji czy przepełnienia.
Kiedy warto zacząć odmładzać się za pomocą zabiegów chirurgii plastycznej?
Często pojawia się pytanie, kiedy najlepiej skorzystać z zabiegów chirurgii plastycznej – czy czekać, aż zmiany związane ze starzeniem będą bardzo zaawansowane. Proces starzenia zachodzi we wszystkich tkankach, pogarsza się również jakość nie tylko skóry, lecz także powięzi, zmniejsza się ich ukrwienie. W wielu pracach naukowych ze znaczną istotną statystyczną zauważono, że najlepsze rezultaty procedur chirurgicznych osiągamy właśnie u pacjentów między 45. a 55. rokiem życia.
Kiedy i jak zaczyna starzeć się twarz?
– Starzenie twarzy dotyczy wszystkich tkanek od kości aż po naskórek.
– Niestety, pierwsze objawy upływającego czasu możemy zauważyć już często po 25. roku życia.
– Zaczyna się najczęściej od zaniku objętości i dotyczy głównie głębokich poduszek tłuszczowych.
– Później dołącza się również zanik objętości kości, przez to więzadła i bardziej powierzchowne tkanki tracą oparcie i zaczynamy obserwować opadanie tkanek.
– Zmiany te zachodzą w miejscach bardzo charakterystycznych, zależnych od stałej anatomii twarzoczaszki. W miejscach, gdzie skóra jest przymocowana do kości więzadłami, pojawiają się zagłębienia. Między więzadłami występują przestrzenie, których funkcją jest umożliwienie przesuwania się warstw tkanek względem siebie i tam najczęściej obserwujemy uwypuklenia. Jest to mechanizm powstawania podstawowych oznak starzenia jak dolina łez, zagłębienie policzkowo-powiekowe, bruzda nosowo-wargowa czy linie marionetki.
– Starzenie dotyczy również skóry – postępuje degradacja kolagenu i elastyny, pogorszenie ukrwienia, pojawiają się drobne zmarszczki.
20-lecie obecności na rynku to doskonały pretekst do podsumowań i refleksji na temat rozwoju branży medycyny estetycznej oraz rozmowy o tym, w czym tkwi siła …
Podanie preparatu do naczynia krwionośnego grozi m.in. martwicą. Ryzyko zmniejsza wykonana aspiracja, której czas powinien wynosić 5–10 sekund. Należy jednak pamiętać, że nawet aspiracja nie …