fbpx

Dlaczego warto odmładzać miejsca intymne po menopauzie?

Autor Magdalena Błaszczak
miejsc-intymnych

W trakcie menopauzy dochodzi do dziesięciokrotnego obniżenia stężenia estrogenów. Wpływ estrogenów zapobiega atrofii błony śluzowej i mięśniowej, umożliwia produkcję prawidłowej wydzieliny pochwowej, a co za tym idzie powoduje odpowiednie nawilżenie oraz utrzymywanie właściwego przepływu krwi przez sploty naczyniowe pochwy, zwiększa ukrwienie i wilgotność podczas pobudzenia płciowego.

lek. med. Patrycja Stańczyk

lek. med. Patrycja Stańczyk

ginekolog

Jak starzeje się pochwa?

W związku z prawie 10-krotnym obniżeniem stężenia estrogenów w stosunku do okresu przedmenopauzalnego dochodzi do rozwoju zmian atroficznych w pochwie. Polegają one na:

  • zmniejszeniu grubości błony śluzowej;
  • zmniejszeniu ilości wydzieliny przy równoczesnym wzroście jej pH;
  • zaniku naczyń krwionośnych prowadzących do awaskularyzacji tkanek;
  • hialinizacji włókien kolagenowych, jak również fragmentacji włókien elastynowych tkanki łącznej. 

W efekcie, prowadzi to do postępującej utraty elastyczności, skracania oraz zwężenia pochwy, co skutkuje dyspaurenią, skłonnością do występowania otarć, podrażnień i stanów zapalnych.

Dyspaurenia i suchość pochwy

Przyjmuje się, że dyspaurenia (ból w trakcie stosunku) i suchość pochwy, będące najwcześniejszymi objawami starzenia układu moczowo-płciowego, występują u dwóch z trzech 75-letnich kobiet. Bezpośrednią ich przyczynę stanowi zmniejszenie ilości płynu pochwowego. Jest to spowodowane zależnym od hipoestrogenizmu obniżeniem przepływu krwi przez łożysko naczyniowe ścian pochwy. Zmianom zanikowym nabłonka towarzyszą często uporczywy świąd oraz nawracające infekcje dróg moczowych, co pozostaje w ścisłym związku ze wzrostem pH pochwy wynikającym z zależnego od niedoboru estrogenów, zmniejszenia ilości glikogenu, będącego substratem dla kwasu mlekowego. Zmniejszenie kwasowości pochwy prowadzi do utraty naturalnej bariery ochronnej przed infekcjami, co – biorąc pod uwagę lokalizację ujścia zewnętrznego cewki moczowej – istotnie zwiększa skłonność do występowania stanów zapalnych pochwy oraz dróg moczowych.

Starzenie się sromu i krocza

Na podstawie badań histochemicznych wykazano, że skóra jest narządem zależnym od płciowych hormonów steroidowych, w związku z czym analogiczne zmiany dotyczą także skóry sromu i krocza.

Po menopauzie dochodzi w jej obrębie do:

  • znacznego zmniejszenia elastyczności, wzrostu suchości skóry wynikającego z redukcją zawartości wody wewnątrz – i zewnątrzkomórkowej;
  • zmniejszenia grubości skóry związanego ze stopniową utratą kolagenu i glikozaminoglikanów.

W okresie przekwitania dochodzi do utraty kolagenu skóry, ocenia się, że około 30% kolagenu w skórze zostaje utracone w trakcie pierwszych 5-8 lat po menopauzie, w dalszych latach roczna średnia utrata kolagenu wynosi około 2%.

Dolegliwości bólowe w czasie seksu – jakie zabiegi mogą pomóc?

Wiele kobiet skarży się na dolegliwości bólowe odczuwane w czasie stosunków seksualnych. Szczególnie są to pacjentki po niedawnym porodzie lub w czasie menopauzy. Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą poprawić komfort ich życia intymnego i zniwelować dyspareunię?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.