Zabiegi regeneracyjne wykorzystuje się między w odmładzaniu skóry, w leczeniu łysienia, w spowalnianiu procesu starzenia się włosów, w regeneracji skóry przy użyciu tkanki tłuszczowej i hipoestrogenizmie.
dr n.med. Marcin Wiśniowski o medycynie regeneracyjnej
specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej
Czym jest medycyna regeneracyjna?
To medycyna oparta o możliwości własne organizmu.
Zgodnie z nią pobudzamy regenerację organizmu produktami pochodzącymi z własnego ciała, na przykład osoczem bogatopłytkowym, fibryną strukturalną, fibryną komórkową, komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej i tkanką tłuszczową w postaci mikrofatu oraz makrofatu. Pobieramy te produkty z jednego miejsca, wstrzykujemy w drugie. Czyli naturalnymi sposobami wykorzystujemy potencjał regeneracyjny organizmu do stymulacji skóry, jej naprawy i odmładzania. Ostatnią nowością wykorzystywaną w medycynie regeneracyjnej są egzosomy, czyli preparat oparty o pęcherzyki zewnątrzkomórkowe pozyskane w laboratorium, które działają podobnie jak komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej. Również mają za zadanie regenerację, niwelowanie procesów zapalnych, poprawę miejscowego stanu skóry, czyli działają na przebarwienia i na procesy zapalne, które toczą się w skórze.
Ale w Europie można wykorzystywać tylko egzosomy roślinne, nie autologiczne.
Tak, ale wykazują podobne działanie, jak materiał pozyskany z organizmu, czyli komórki tłuszczowe z tkanki tłuszczowej. Stosujemy je w medycynie regeneracyjnej, bo dają podobne efekty. To świeży temat, ciągle go poznajemy, dlatego warto o tym rozmawiać. W medycynie regeneracyjnej wykorzystuje się wszystko, co regeneruje. Do tej pory były to produkty krwiopochodne, czyli fibryna, osocze i tkanka tłuszczowa. A teraz mamy kolejne preparaty, które działają regeneracyjnie, czyli przywracają homeostazę w obrębie skóry – egzosomy.
A co z biostymulatorami?
To preparaty stymulujące nieautologiczne, które znamy już od jakiegoś czasu. Mocniejsze to polikaprolakton, kwas polimlekowy i hydroksyapatyt wapnia. Podane do tkanki podskórnej działają silnie stymulująco na powstanie i produkcję nowego kolagenu. Lżejsze, np. aminokwasy i polinukleotydy, nie działają tak mocno na stymulację kolagenu, ale na nawilżenie skóry, poprawę napięcia i odświeżenie jej oraz antytyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, prewencyjnie, czyli niwelują wpływ wolnych rodników, które negatywnie działają na skórę.
Medycyna regeneracyjna – jakie są najskuteczniejsze metody naturalnego odmładzania w zależności od wieku?
Od wielu lat zaczęto zastanawiać się nad procesami, które są w stanie zahamować procesy starzenia skóry. Niżej przedstawiam te, które według obecnych badań spowalniają je najskuteczniej. Aby były skuteczne, trzeba je dopasować do wieku i stanu skóry…
Blizny są nieodzowną, naturalną fazą procesu gojenia na skutek powstałego urazu skóry. Ich ostateczny wygląd uzależniony jest od rozmiaru oraz głębokości powstałej rany, jej lokalizacji, …
Profilaktyczna mastektomia bywa zabiegiem ratującym życie i zdrowie, a dzięki nowym technikom operacyjnym, daje doskonałe efekty estetyczne.