Odkąd kilkadziesiąt temu pojawiła się opcja makijażu permanentnego (pierwszy wykonano w 1984 r.) wiele pań odetchnęło z ulgą. Jednak z czasem okazało się, że zmienia on kolor. Jak go w takim wypadku usunąć?

Dorota Rybarczyk o makijażu permanentnym brwi
linergistka z 20-letnim doświadczeniem, mistrzyni Polski w makijażu permanentnym, właścicielka salonu „Upiększarnia”.
Dlaczego makijaż permanentny brwi zmienia kolor?
Na trwałość, a zarazem „wybarwianie się” oraz ostateczny efekt makijażu ma wpływ szereg czynników.
Najistotniejsze z nich to:
1. Wiek – u młodych osób procesy złuszczania i odnawiania się skóry zachodzą w 28 dniowym cyklu, dlatego makijaż utrzymuje się krócej. Starsze kobiety mogą cieszyć się makijażem dłużej, gdyż procesy keratynizacji naskórka następują znacznie wolniej.
2. Rodzaj cery – na tłustej skórze makijaż utrzymuje się krócej niż na suchej.
3. Pielęgnacja makijażu w domu – prawidłowo wg. zaleceń linergistki.
4. Kolor wybranego pigmentu – im jaśniejszy barwnik, tym szybciej zaniknie.
5. Rodzaj użytych barwników/pigmentów.
6. Ekspozycja na promienie słoneczne – częste przebywanie na słońcu i korzystanie z solarium przyspiesza złuszczanie naskórka i ma wpływ na jakość makijażu permanentnego.
7. Zabiegi złuszczające (kwasy, peelingi, mikrodermabrazja) – powodują one złuszczanie naskórka i przez to skracają trwałość makijażu.
Funkcjonowanie układu odpornościowego a makijaż permanentny brwi
W zmianie koloru makijażu permanentnego nie bez znaczenia są choroby i przyjmowanie leki.
- Przy niedoczynności tarczycy naskórek pozostaje w ciągłej fazie rogowacenia, co skutkuje szybkim wyłuszczaniem się skóry i makijażu.
- Chemioterapia stosowana przy chorobie nowotworowej ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i trwałości makijażu permanentnego. Sprawia, że makijaż permanentny może zachować się w sposób nieprzewidywalny. Po chemioterapii makijaż permanentny może zmienić kolor na dowolny (ciemny lub jasny), może szybko zaniknąć, zaniknąć nierównomiernie lub utrzymywać się bardzo długo.
- Choroby autoimmunologiczne (powikłania jak w przypadku chemioterapii).
- Przyjmowanie leków rozrzedzających krew i środków powodujących złuszczanie skóry. Wykonanie makijażu permanentnego podczas kuracji takimi lekami może być problematyczne, ponieważ barwnik słabiej przyjmuje się w skórze. Po zabiegu natomiast barwnik może wyłuszczać się nierównomiernie i w różnym tempie.
- Przyjmowane w ostatnich 6 miesiącach leki sterydowe (pod różnymi postaciami: wziewne, w tabletkach, maści, płyny) mogą mieć wpływ na osadzanie się pigmentu oraz proces gojenia.
Wszystkie powyższe czynniki mają zdaniem ekspertki wpływ na kolor zmieniający się w czasie.
Jakość i rodzaj barwnika do makijażu permanentnego brwi
Oprócz tych czynników na kolor w czasie ma wpływ doświadczenie linergistki i odpowiedni dobór barwnika.
- Makijaż permanentny jest wykonywany barwnikami, które są składową wielu kolorów pigmentów. Nasza skóra najdłużej magazynuje kolor czerwony, zatem jeśli makijaż został wykonany ciepłym brązem (z dużą zawartością czerwieni) po jakimś czasie może przyjmować zbyt ciepły odcień.
- Również niektóre fototypy mają tendencję do ocieplania koloru w czasie. Najczęściej jednak widujemy granatowe brwi, co jest oczywiście efektem niepożądanym mogącym wynikać z kilku powodów.
- Przeważnie jest to zbyt agresywna, głęboka pigmentacja, użycie barwnika niskiej jakości lub czerni przeznaczonej do kresek, a także nadmierna ekspozycja na promienie UV.
Jak dziś dbajmy o zdrowie? Z pewnością chcemy czuć się zaopiekowani przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmą się…
Zabiegi wykorzystujące krioterapię są powszechnie znane i stosowane w rehabilitacji i medycynie sportowej. Warto też…