fbpx

Dlaczego fotoodmładzanie jest tak ważne dla skóry dojrzałej?

Autor Przemek
fotoodmładzanie

To jeden z najstarszych  zabiegów w historii kosmetologii gwarantujący przebudowę skóry. Działa na nią  i na tak dużej jej głębokości. 

karolina-koszela

Karolina Koszela o fotoodmładzaniu

kosmetolog z Kliniki Pawlikowski

www.klinikapawlikowski.pl

Starzenie się jest procesem, który nieuchronnie dotyka każdego z nas, w wyniku czego dochodzi do szeregu zmian, m.in. do degradacji włókien kolagenowych, co w konsekwencji powoduje znaczną utratę objętości i gęstości skóry. Z wiekiem zmienia się również poziom kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za jej optymalne nawilżenie i napięcie odpowiadające za młody wygląd.

Czym jest fotoodmładzanie?

Fotoodmładzanie to jeden z najstarszych  zabiegów w historii kosmetologii gwarantujący przebudowę skóry, działający na nią z taką intensywnością i na tak dużej jej głębokości. Należy do grupy zabiegów nieablacyjnych, które wykorzystują dobroczynne (także lecznicze) działanie fali elektromagnetycznej o długości mieszczącej się w spektrum światła. W sposób unikalny pozwala wielowymiarowo i skutecznie przebudować skórę twarzy, szyi i dekoltu oraz innych obszarów ciała wymagających takiej ingerencji, np. grzbietów rąk.

Zalety fotoodmładzania

Ogromną zaletą fotoodmładzania jest bez wątpienia fakt, że jest to inwazyjna, ale zarazem bardzo łagodna metoda, bezbolesna i niewymagająca okresu rekonwalescencji. Ponadto, można nią odpowiadać na różne problemy skóry w zależności od tego, jakich parametrów użyjemy, stąd też nie ma ograniczeń wynikających np. z wieku w znaczeniu metrykalnym, nie wchodzi też w kolizję z innymi procedurami. Wszystko to czyni fotoodmładzanie metodą uniwersalną, doskonale wpisującą się w oczekiwania pacjentów m.in. wobec poziomu ingerencji zabiegów mogących spowodować ew. powikłania – tu ich praktycznie nie ma, mimo że działamy intensywnie i głęboko – oraz w obowiązujący dziś, rozwojowy trend układania szytych na miarę terapii zabiegowych.

Na czym polega technologia?

Fotoodmładzanie wykorzystuje światło namierzając chromofory skóry, czyli melaninę, hemoglobinę oraz wodę, które w selektywny sposób absorbują energię świetlną w postaci ciepła, co w efekcie wykazuje pożądane reakcje: kolagen i elastyna kurczą się, a skóra zyskuje młodszy i jędrny wygląd. Jest to zarazem intensywny bodziec fototermiczny stymulujący ją do przyspieszonej regeneracji i przebudowy na wielu poziomach.

Warianty fotoodmładzania

Zastosowane w fotoodmładzaniu technologie mogą się od siebie różnić, co wpływa na wybór danej energii do konkretnego problemu skóry. Pośród energii, które fototermicznie uszkadzają skórę wyróżniamy:

  1. Technologia wykorzystująca energię podczerwieni – zakres od 750 nm do 1800 nm (nanometra – dł. światła).
  2. Technologia wykorzystująca energię laserową przy użyciu lasera neodymowo-yagowego Nd-yag o długości fali  1064 nm.
  3. Technologia IPL, czyli Intense Pulsed Light (Intensywne Światło Pulsacyjne) o długości fali od 500-1200 nm. 

Procesy zachodzące w skórze dzięki fotoodmładzaniu

Fotoodmładzanie to inaczej termolifting, czyli efekt przegrzewania tkanki celem jej ujędrnienia i obkurczenia naczyń, likwidacji głębokich przebarwień (melasmy), silnego działania przeciwzapalnego i bakteriobójczego (np. w trądzikach: pospolitych czy różowatym), uelastycznienia, rozświetlenia skóry (tzw. skóra tętniąca życiem), zwężenia ujść gruczołów łojowych, wygładzenia – skóra w wyniku zastosowania tej technologii staje się zdrowsza, lepsza, w odbiorze niektórych pacjentów wygląda jak nowa.

Czas trwania i długość impulsu mają wpływ na efekt zabiegu, ponieważ docierają w efekcie zastosowanych parametrów do określonych struktur w skórze:

  1. Technologia podczerwieni, jako wiązka spójna działająca na wodę powoduje podgrzanie tych cząsteczek, działa na skórę, powodując jej ujędrnienie i stymuluje czynniki wzrostu komórkowego 
  1. Laser neodymowo-yagowy wykazuje powinowactwo do hemoglobiny, co w efekcie da nam obkurczenie naczyń krwionośnych i likwidację rumienia.
  1. Technologia IPL emitująca niespójną polichromatyczną wiązkę światła dostarcza ciepło tylko do chromoforów skóry, czyli melaniny i hemoglobiny.

Wybór technologii jest podyktowany celem, jaki zamierzamy uzyskać, a dobrą praktyką jest umiejętne łączenie wymienionych energii.

U kogo najlepiej się sprawdzi fotoodmładzanie?

Technologia fotoodmładzania sprawdzi się u osób z różnymi problemami i na różnych etapach starzenia się skóry, wszystko zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć. Wskazania do zastosowania tego zabiegu rozciągają się od trądziku i poszerzonych ujść gruczołów łojowych, czyli problemów kojarzonych z bardzo młodym wiekiem, aż po lifting i redukcję zmarszczek, popękanych naczynek, przebarwień czy rumienia, kojarzonych z typowym, naturalnym procesem starzenia się skóry.

Jakie są 

Przeciwwskazaniem do fotoodmładzania jest opalona skóra, bo pracujemy intensywnie z melaniną, której nagromadzenie może spowodować powikłania np. poparzenie skóry. Co ciekawe np. procesy zapalne nie są tu przeciwwskazaniem i nie wykluczają z tego zabiegu, ponieważ w razie potrzeby można zastosować energię działającą przeciwzapalnie, wpływając tym samym na poprawę jakości skóry.

Jak przebiega zabieg?

Naświetlamy skórę z niedużej odległości przez żel, dotykając głowicą skóry i wysyłając impulsy światła w określone obszary. Odczucia dla pacjenta są bardzo przyjemne, to swobodne wnikanie ciepła w głąb tkanki, które rozchodzi się bardzo łagodnie. Zabieg generalnie jest w odbiorze przyjemny i bezbolesny, a jeśli energii jest dużo i pojawia się dyskomfort, stosujemy chłodzenie grubszą warstwą żelu lub nawiewem powietrza. Najlepiej zrobić 3-6 zabiegów w odstępach miesiącach przy terapii przebarwień czy zabiegach odmładzających. Jeśli problem skory jest bardziej  nasilony  rekomenduję zabieg raz w tygodniu do ustąpienia zmian zapalnych. 

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu fotoodmładzania unikamy innych zabiegów drażniących, które dodatkowo mogły by ją uszkodzić  i nasilić proces zapalny (np. łączenie uszkodzeń termicznych z zabiegami kwasów o wysokich stężeniach wywołujących neurogenne zapalenie skóry ), unikamy również czynności takich jak: ekspozycja na promieniowanie UV, przegrzewanie w saunie (podczerwień, parowa), bodźcowanie przez inne technologie światła. 

Jak łączyć terapie fotoodmładzania?

Ze względu na długości fal możemy połączyć technologie, uwzględniając ich odpowiednie parametry i potrzeby skóry, np. IPL z laserem czy podczerwienią. Fotoodmładzanie możemy też z powodzeniem łączyć z innymi energiami i zabiegami przebudowującymi skórę.

Poniżej przykłady połączenia fotoodmładzania z inną procedurą przebudowującą skórę:

  1. Technologia fotoodmładzania (nieablacyjnego) z laserem ablacyjnym w jednej procedurze, obie technologie wpłyną na inny rodzaj przebudowy skóry, a synergia ich działania przyniesie lepszy efekt końcowy.
  1. Technologia fotoodmładzania z mezoterapią igłową w jednej procedurze, ponieważ nawodnienie tkanki spowoduje głębszą i intensywniejszą absorbcję światła przez skórę, co jeszcze zintensyfikuje działanie zabiegu.
  1. Technologia fotoodmładzania i wszelkie terapie mikroigłowe w jednej procedurze: nagrzewamy skórę i potem podajemy preparat technologią mikronakłuć (np. stymulatory, osocze), co spotęguje regenerację i odnowę skóry. 

Podsumowanie

Już dziś zabiegi fotoodmładzania są jednym z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych w gabinetach kosmetologicznych. To technologia która wciąż się rozwija, a dzięki niej możemy jeszcze lepiej i skuteczniej likwidować zarówno defekty estetyczne, jak i kliniczne problemy skórne.

Lasery w medycynie estetycznej – które problemy skóry pomagają rozwiązać?

Dzięki laseroterapii możesz pozbyć się oznak starzenia, poprawić stan swojej skóry, a nawet usunąć niechciany tatuaż. Czy działają bezpiecznie i skutecznie?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.