Dlaczego autologiczne wypełniacze tkankowe tak skutecznie odmładzają?

Autor Magdalena Błaszczak
autologiczne-wypelniacze
Dr-Bartosz-Pawlikowski

Lek. med. Bartosz Pawlikowski o autologicznych wypełniaczach tkankowych

specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski

W jaki sposób pozyskuje się  autologiczne wypełniacze tkankowe?

Autologiczny wypełniacz tkankowy na bazie żelu bogatopłytkowego otrzymuje się przez pobranie krwi pełnej, odwirowanie do uzyskania koncentracji płytkowej na poziomie 250 % poziomu wyjściowego. Następnie część otrzymanego osocza opracowuje się termicznie w temperaturze 76 stopni Celsjusza, uzyskując żelową konsystencję z denaturacją wszystkich białek, a część utrzymuje się w stanie płynnym z możliwością mieszania z przygotowanym żelem. Dzięki obróbce termicznej i możliwości dodania płynnego osocza otrzymujemy różne gęstości autologicznego wypełniacza tkankowego ATR o zróżnicowanych właściwościach lepkości. Żel ma nieprzezroczysty, żółtawy kolor ze względu na pochodzenie plazmatyczne i wykazuje właściwości typu lepkosprężystego, z możliwością zachowania trójwymiarowej struktury w wyniku obecności stałego termicznego agregatu białkowego otoczonego stabilną siecią fibryny.

Jakie właściwości ma żel  bogatopłytkowy?

Charakterystyka reologiczna wykazała, że ​​zarówno żel o niskiej lepkości (LVG – low viscosity gel), jak i żel o wysokiej lepkości (HVG – high viscosity gel), zachowują właściwości lepkosprężyste z optymalną spójnością. To umożliwia precyzyjne podanie dotkankowe, z zachowaniem lokalnego rozkładu po wstrzyknięciu. HVG wykazuje wyższy profil sztywności, co wskazuje na jego przydatność do uzupełnienia ubytków tkanki podskórnej. LVG wykazuje umiarkowany pseudoplastyczny charakter dla optymalnej projekcji śródskórnej. Żel bogatopłytkowy jest w stanie płynnie i naturalnie towarzyszyć mechanicznym ruchom skóry związanym z dynamiczną mimiką twarzy. Autologiczny wypełniacz tkankowy (ATR) wykazuje złożone, elastyczne właściwości całego modułu w obrębie skóry, co sugeruje zaawansowaną cechę mechaniczną, która umożliwia dużą zdolność projekcji, a tym samym wysoką zdolność do odbudowy objętości twarzy. Zabieg wykonuje się tak samo jak z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego z wykorzystaniem dowolnej techniki iniekcji.

Ile zabiegów autologicznym wypełniaczem tkankowym warto wykonać?

Rekomendowana terapia to 3 zabiegi: pierwszy, drugi zabieg po 3 miesiącach i trzeci zabieg po kolejnych 4 miesiącach. Degradacja żelu jest określana na systematyczną, równomiernie rozłożoną w czasie i sięga 9 miesięcy.

Autologiczny wypełniacz tkankowy – jakie są efekty terapii?

  • Wyniki 16 – tygodniowej obserwacji tkanek w badaniach USG są obiecujące i wykazują przyrost grubości skóry o około 250 pm oraz zwiększenie aktywności mitotycznej fibroblastów i około 1,5- krotny przyrost DNA.
  • W czasie terapii ATR nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane.
  • Spodziewane łagodne do umiarkowanych skutki uboczne, takie jak powierzchowne grudki, niewielki obrzęk i rumień, zostały odnotowane po wstrzyknięciu żelu płytkowego. Te przejściowe objawy ustąpiły w ciągu jednego do pięciu dni bez implikacji klinicznych.-

 

Piśmiennictwo:

  1. Smyth S.S., Whiteheart S., Italiano J.E., Coller B.S. Platelet morphology, biochemistry and function. W: Williams Hematology. Kaushansky K., Beutler E., Seligsohn U., Lichtman M.A., Kipps T.J., Prchal J.T. (red.). McGraw-Hill, New York 2010; 1735–1814. 2. Semple J.W., Italiano J.E., Freedman J. Platelet and the immune continuum. Nature Rev. Immunol.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności