fbpx

Czym wyróżnia się hydroksyapatyt wapnia spośród innych biostymulatorów?

Autor Przemek
hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia to powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny minerał, naturalnie stanowiący element budulcowy kości i zębów. Jest jednym z najlepiej przebadanych naukowo wypełniaczy na świecie, ukazało się  o nim ponad 1600 publikacji naukowych.

Marta Walaszek

dr Marta Walaszek o hydroksyapatycie wapnia

lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski

Zastosowanie hydroksyapatytu wapnia w medycynie estetycznej

– W 2006 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała CaHA w iniekcji do odtwarzania i korekcji objawów lipodystrofii twarzy w przebiegu HIV oraz do augmentacji tkanek miękkich twarzy, w tym do korekcji fałdów nosowo-wargowych o nasileniu umiarkowanym do dużego.

– W Europie jest oznakowany CE do korekty zaniku objętości policzka, konturowania linii żuchwy i korekty kształtu grzbietu nosa.

Cechy i działanie hydroksyapatytu wapnia

– Pozwala on na uzupełnienie objętości tkanek oraz biostymulację kolagenu bez wywoływania stanu zapalnego tkanek, co odróżnia go od innych preparatów biostymulujących.

– Jest termostabilny, co pozwala na łączenie go z urządzeniami wysokoenergetycznymi.

– Zazwyczaj jest zawieszony w żelu nośnikowym – karboksymetylocelulozie, co zapewnia natychmiastową i długotrwałą korektę objętości tkanek.

– Karboksymetyloceluloza ulega degradacji po 8–10 tygodniach, równocześnie stopniowo dochodzi do trwałej augmentacji tkanek przez angiogenezę, proliferację komórek skóry właściwej, neokolagenezę kolagenu typu I i III oraz neoelastogenezę, a także przyspieszenie tzw. procesu turn-over skóry, czyli fizjologicznej odnowy naskórka.

– Pojawia się miejscowa odpowiedź z udziałem histiocytów i fibroblastów, co prowadzi do produkcji nowych włókien kolagenowych wokół mikrosfer, które posiadają gładki kształt i są identyczne pod względem składu z mineralnymi elementami ludzkich kości i zębów.

Jakie są efekty zabiegu z użyciem hydroksyapatytu wapnia?

– Rezultatem jest długotrwała (utrzymująca się 18–24 miesięcy) poprawa jędrności, grubości i elastyczności skóry.

– Badania pokazują, że już po 5 tygodniach zaczyna być widoczne polepszenie jakości, pogrubienie i zmniejszenie wiotkości skóry.

– Po 9–12 tygodniach cząsteczki CaHA są rozkładane do wapnia i fosforanów oraz eliminowane przez układ moczowy.

Na jakich obszarach warto wykonywać zabieg, a na jakich nie?

– Preparat pozwala na poprawę wyglądu i jakości skóry pośladków, brzucha, szyi i dekoltu, rozstępów, ud, ramion, dłoni, łokci i kolan.

– Hydroksyapatyt wapnia nie sprawdza się w iniekcjach powierzchownych ani w bardzo ruchome obszary twarzy, jak usta lub okolica oka, gdzie nagromadzenie materiału wynikające ze skurczu mięśni może przyczyniać się do tworzenia guzków.

– Przeciwwskazane są także iniekcje w okolicy gładzizny i zmarszczek poziomych czoła.

Jak odmładza ciało hydroksyapatyt wapnia?

Biostymulatory tkankowe to jedna z najdynamiczniej rozwijanych grup preparatów w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej. Coraz częściej pacjenci pragną w możliwie naturalny sposób poprawić wygląd nie tylko skóry twarzy, lecz także ciała…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.