fbpx

Czy warto wypełniać dolinę łez kwasem hialuronowym?

Autor Przemek
Czy warto wypełniać dolinę łez kwasem hialuronowym

Nawet delikatny wypełniacz może utrzymywać się do 9 lat, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej popracować nad kondycją skóry w obszarze zabiegowym. Istnieje szereg zarówno wskazań jak i przeciwskazań do użycia HA w okolicy oczu. Osobiście uważam, że wypełnienie doliny łez to bardzo dobry zabieg, ale wymaga wyjątkowej precyzji podczas jego przeprowadzenia.

dr Beata Dethloff o wypełnianiu doliny łez kwasem hialuronowym

lekarz medycyny estetycznej

Wypełnienie doliny łez przy użyciu kwasu hialuronowego jest zabiegiem trudnym i nie każdy lekarz chce go wykonywać. Wstrzykiwanie wypełniacza to szybka, niechirurgiczna technika, która daje dobre, długotrwałe i satysfakcjonujące pacjentów rezultaty. W celu uzyskania optymalnych efektów lekarz prowadzący musi posiadać bardzo dobrą znajomość anatomii okolicy oka i doliny łez, przeprowadzić właściwą ocenę kliniczną pacjenta oraz zastosować odpowiednią technikę iniekcji z dobranym indywidualnie do pacjenta preparatem. Nawet delikatny wypełniacz może utrzymywać się do 9 lat, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej popracować nad kondycją skóry w obszarze zabiegowym. Nie powinno się wykonywać tego zabiegu na wiotkiej skórze, musimy ją przygotować i do tego trzeba bardzo poważnie podejść.

Kwalifikacja pacjenta do wypełniania doliny łez

Podkreślam raz jeszcze, że niezwykle istotna jest tutaj odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu, w tym dokładny wywiad z pacjentem. Usieciowany kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, który wiąże wodę w skórze, a to znaczy, że może u niektórych pacjentów wywoływać obrzęki tej okolicy. Jeżeli pacjent ma predyspozycje do obrzęków w okolicy oczu należy po dobrze zebranym wywiadzie podjąć właściwą decyzję, czy na pewno jest to zabieg właściwy dla tej osoby? Czasami trzeba zrezygnować z zabiegu. 

Alternatywa dla wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym

Tacy pacjenci mogą skorzystać z innych opcji terapeutycznych jakimi dysponuje medycyna estetyczna, np. fibryny lub przeszczepu tłuszczu. Warto też ujędrniać skórę w tej okolicy np. urządzeniami laserowymi, termoliftingiem czy koktajlami witaminowym w postaci mezoterapii. W moich klinikach stosujemy terapie łączone, czyli po około tygodniu od mezoterapii z kwasu hialuronowego z witaminami i aminokwasami zalecam termolifting lub falę radiową. Te dwa urządzenia lepiej działają na skórę uwodnioną, co uzyskujemy dzięki mezoterapii. Warto dodatkowo nawodnić się przed zabiegiem pijąc więcej wody. Celem każdego z tych zabiegów jest namnożenie się fibroblastów co prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu, a tym samym do zagęszczenia i ujędrnienia skóry. 

Jeśli faktycznie nie ma kwalifikacji do wypełnienia doliny łez to świetną alternatywą będzie również fibryna – autologiczny pozyskany z krwi pacjenta preparat. Podajemy ją jak wypełniacz. Część rzadkiej fibryny podaje się normalnie jak regenerację na wzór mezoterapii – tym samym poprawiamy kondycję skóry i działamy na cienie (fibryna powoduje lepsze ukrwienie). Z reguły rekomenduję 3 zabiegi w odstępach 3-4 tygodniowych. 

 Obrzęk i efekt Tyndalla w dolinie łez

Jeśli już zdecydujemy się na zabieg z wykorzystaniem wypełniacza w dolinie łez niezbędne jest poinformowanie pacjenta, że obrzęk pozabiegowy w tej okolicy może utrzymywać się do kilku dni, a czasami dłużej. Jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu, która podyktowana jest właściwościami kwasu hialuronowego oraz delikatną okolicą oczodołową. Niezwykle istotna jest wspomniana wcześniej technika podania preparatu – to ona w dużym stopniu decyduje o tym czy zabieg zakończy się sukcesem i pożądanym przez pacjenta efektem. Nieprawidłowa głębokość podania preparatu w wielu przypadkach doprowadza do nieestetetycznych uwypukleń lub tak zwanego efektu Tyndalla jeżeli preparat będzie za płytko podany. Bardzo ważne jest również prawidłowe dobranie preparatu do potrzeb pacjenta. 

 

Znajomość reologii produktu pozwoli przeprowadzić nam zabieg o wysokim profilu bezpieczeństwa. Chociaż właściwości reologiczne i fizykochemiczne mogą się znacznie różnić między produktami, a metody i pomiary tych parametrów są często trudne do skorelowania, warto pamiętać, że tzw. G’ (g-prime) reprezentuje użyteczny i spójny parametr do ich różnicowania. Zrozumienie, w jaki sposób wybrać produkty w oparciu o wspomniany G’, jest cenną wiedzą do dostosowywania planów podania produktu i w konsekwencji przyczynia się do uzyskania optymalnego i naturalnego efektu estetycznego.

Jak wypełnić ubytki twarzy bez zastosowania wypełniaczy?

Wraz z rozwojem medycyny estetycznej odchodzi się od przerysowanego wyglądu, jaki uzyskiwano niegdyś przy zastosowaniu kwasu hialuronowego. Chociaż HA nie trafił bynajmniej do lamusa, to jego zastosowanie w zabiegach wypełniania ubytków na twarzy czy ciele zostało znacznie ograniczone…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.