fbpx

Czy warto oczyszczać skórę manualnie?

Autor Magdalena Błaszczak
Oczyszczanie manualne

To jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod oczyszczania skóry. Ma swoich zagorzałych zwolenników i coraz więcej przeciwników, którzy uważają ją za niebezpieczną i nieskuteczną. Czy słusznie?

Iwona-Zbronska–Jankowska

Iwona Zbrońska Jankowska o oczyszczaniu manualnym

dyplomowana kosmetyczka

W jakich przypadkach sprawdzi się oczyszczanie manualne?

  • W obecnej dobie mamy wiele różnorodnych technik zabiegowych, których celem jest oczyszczenie skóry z zalegających wągrów.
  • Wydawać się może, że dawniej popularny zabieg ekstrakcji manualnej schodzi do lamusa. Nic bardziej mylnego.
  • Mimo wielu nowoczesnych metod, przy usuwaniu dużych wągrów, zaskórników zamkniętych, prosówek najlepiej sprawdza się manualna ekstrakcja, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i dezynfekcji.

Czy zabieg oczyszczania manualnego jest odpowiedni tylko dla cery tłustej?

  • Wszystko zależy od rodzaju cery i typu zanieczyszczeń.
  • Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie zmiany powinny być usuwane w gabinecie kosmetycznym.
  • Zanieczyszczenia skórne nie dotyczą wyłącznie cer tłustych.
  • Obecnie często spotykam się ze skórami przesuszonymi z dużą ilością zmian zaskórnikowo – grudkowych w określonych częściach twarzy.

Co warto wziąć pod uwagę w przypadku dużych zanieczyszczeń cery?

  • Skóra jest największym organem naszego ciała i ściśle powiązana jest z układem nerwowym, pokarmowym i hormonalnym.
  • Bardzo ważna jest również opieka skóry w domu, dzięki której możemy istotnie zminimalizować ilość zanieczyszczeń.
  • Warto przyjrzeć się składom kosmetyków do pielęgnacji, makijażu i wykluczyć te, które zawierają czynniki komedogenne.
  • Należy włączyć do pielęgnacji takie produkty, które wspomagają regulację pracy skóry i wzmacniają jej mechanizmy immunologiczne.

Istnieje szereg przeciwskazań do oczyszczania manualnego, to m.in.:

  • aktywna opryszczka;
  • stany zapalne skóry, które nie są związane z trądzikiem;
  • alergia;

Względnymi przeciwskazaniami są cera naczynkowa oraz trądzik różowaty.

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.