Owoce liczi zawierają polifenole. Te są metabolitami roślinnymi o bardzo zróżnicowanej budowie chemicznej. Występują w owocach, warzywach, nasionach, orzechach i liściach roślin. Nowe badania donoszą, że faktycznie pomagają zmniejszyć masę ciała.
Dr n. med. Norbert Szaluś o suplementach z liczi
lekarz medycyny nuklearnej
Dlaczego liczi?
Polifenole w roślinach pełnią funkcję barwników, przeciwutleniaczy oraz naturalnych insektycydów i fungicydów, chroniących rośliny przed atakiem ze strony owadów i grzybów. Ogólną liczbę polifenoli szacuje się na ponad 8000. Dlaczego liczi, a nie inny owoc? Liczi (Litchi chinensis) jest spożywane od czasów starożytnych w Chinach i południowej części Azji Południowo-Wschodniej. Według legend owoc ten miał być sekretem urody Youkihi (Yang Guifei), konkubiny cesarza Chin, uważanej za jedną z czterech najpiękniejszych kobiet na świecie (Youkihi była ponoć wielką miłośniczką liczi). Owoce liczi są bogate w związki prozdrowotne, takie jak polifenole. Brat i współpracownicy w swojej pracy z 2006 roku stwierdzili, że pod względem zawartości polifenoli jadalna część liczy ustępuje tylko truskawkom. Szczególną cechą polifenoli w owocach liczi jest to, że zawierają dużą ilość procyjanidyn, w tym procyjanidyny typu A (Sarni-Manchado i in., 2000). Procyjanidyny są związkami odpowiadającymi za cierpki i gorzki smak owoców i warzyw.
Jakie działanie przypisuje się polifenolom z liczi?
Wykazują działanie antyoksydacyjne (są tzw. zmiataczami wolnych rodników, tj. reaktywnych form tlenu) i przeciwnowotworowe, zapobiegają chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego. Działają również przeciwbakteryjnie (mają hamujący wpływ na rozwój bakterii w pęcherzu moczowym). Stwierdzono również stymulujący wpływ procyjanidyn na porost włosów. Ze względu na bardzo szerokie działanie prozdrowotne ta grupa polifenoli jest coraz częściej stosowana jako uzupełnienie codziennej diety.
Jak zwiększono skuteczność ich działania?
Jednak procyjanidyny w roślinach występują w formach słabo przyswajalnych, o dużej masie cząsteczkowej (oligomery i polimery), dlatego siła ich pozytywnego oddziaływania na organizm nie jest zbyt wielka. To formy wysoko przyswajalne, o niskiej masie cząsteczkowej (monomery, dimery i trimery) gwarantują skuteczne działanie. Dlatego grupa japońskich naukowców podjęła się trudu opracowania ekstraktu nowej generacji z polifenoli z liczi, o 5-krotnie większej wchłanialności. W Polsce nazywamy je polifenolami z liczi o niskiej masie cząsteczkowej, natomiast w literaturze naukowej dwie równoznaczne nazwy – FRFLE (Flavanol Rich Lychee Fruit Extract) i oligonol – funkcjonują zamienne. Dlaczego pojawia się nazwa flawanole? Ponieważ procyjanidyny należą do podgrupy polifenoli nazywanej flawanolami. FRFLE został utworzony ze związków z liczi (85%) oraz zielonej herbaty (15%).
Co dostajemy w pakiecie prozdrowotnym suplementując polifenole z liczi?
Obszary badań nad polifenolami z liczi są rozległe, przy czym jednym z najważniejszych jest pozytywny, czyli redukujący, wpływ -FRFLE na ilość tkanki tłuszczowej wewnętrznej. Z licznych badań naukowych wiemy, jak szeroki jest to problem w społeczeństwie i jakie zagrożenia zdrowotne są z nim związane. Są to choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia lipidowe, cukrzyca typu 2, a także, o czym mniej się mówi, wiele nowotworów: u kobiet – szpiczak mnogi, rak piersi, przełyku, trzustki, nerki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, jelita grubego, jajnika oraz trzonu i szyjki macicy, u mężczyzn – szpiczak mnogi, rak żołądka, przełyku, trzustki, jelita grubego oraz odbytnicy. Czynnikami związanymi z rozwojem powyższych chorób, wydzielanymi i produkowanymi z tkanki tłuszczowej brzusznej, są m.in. wspomniane IL-6 i TNF-α. Tak więc należy sobie uświadomić, że otyłość trzewna to nie tylko problem kosmetyczny – to przede wszystkim problem medyczny.
Badania dotyczące redukcji tkanki tłuszczowej
Pierwsze badanie oceniające wpływ suplementacji FRFLE na tkankę tłuszczową trzewną (jej nadmiar) przeprowadzono w japońskim Uniwersytecie Hokkaido. Badaniem objęto 14 mężczyzn w wieku 24–59 lat oraz 4 kobiety w wieku 40–59 lat. Obwód brzucha wszystkich osób zakwalifikowane do badania był większy lub -równy 85 cm, a ich BMI -mieściło się w przedziale 18–30 kg/-m². Badanie wykonano metodą podwójnie ślepej próby z grupą kontrolną przyjmującą placebo. Badanie poddano randomizacji. Uczestnicy zostali poproszeni o niemodyfikowanie stylu życia ani nawyków żywieniowych. Obserwacja trwała 10 tygodni, a dzienna dawka polifenoli z liczi wynosiła 2 × 100 mg . Po 10 tygodniach w grupie przyjmującej FRFLE stwierdzono znaczącą redukcję masy ciała, obwodu brzucha, tkanki tłuszczowej trzewnej oraz zmniejszenie insulinooporności.
Wpływ polifenoli z liczi na zespół metaboliczny
Inne badanie zostało przeprowadzone z udziałem Saudyjek cierpiących na nadwagę i otyłość, bez zmiany diety i modyfikacji stylu życia. Podobnie jak w Japonii zastosowano metodę podwójnie ślepej próby versus grupa kontrolna z placebo. Badanie zrandomizowano. Grupa badanych przyjmujących FRFLE liczyła 25 kobiet (BMI – 29.33 ± 3.97 kg/m²), a grupa kontrolna 22 kobiety (BMI – 31.36 ± 4.27 kg/m²). Czas badania wyniósł 12 tygodni z dawką suplementacyjną polifenoli z liczi 2 × 100 mg na dobę. Autorzy badania konkludują, że suplementacja FRFLE redukuje zespół metaboliczny u otyłych Saudyjek (bez ograniczeń dietetycznych i bez modyfikacji stylu życia) poprzez kontrolę otyłości brzusznej i zmniejszenie hipertriglicerydemii, zmniejszając tym samym ryzyko chorób -kardiometabolicznych.
Polifenole z liczi a mikrobiom jelitowy
Ostatnie doniesienia naukowe z Tajlandii wskazują na pozytywny wpływ FRFLE na chorobę stłuszczeniową wątroby (cierpi na nią około 28% populacji na świecie). W badaniu stwierdzono związek między terapią polifenolami z liczi versus placebo a poprawą mikrobiomu jelitowego – zaobserwowano, że suplementacja FRFLE wiąże się z zmniejszeniem liczebności bakterii patogennych i zwiększeniem populacji bakterii korzystnych. Przykładowo po przyjmowaniu FRFLE spadła ilość bakterii z grupy Dorea, które w większej ilości stwierdzono w pediatrycznej formie choroby stłuszczeniowej wątroby (w literaturze Dorea bywają określane jako jej marker). Kolejną grupą bakterii, której liczebność została zmniejszona pod wpływem polifenoli z liczi była Romboutsia, której związek z nasileniem NAFLD i cukrzycą typu 2 został udowodniony.
Autorzy podkreślają natomiast znaczący wzrost dwóch rodzajów bakterii – Faecalibacterium i Akkermansia. – jest głównym producentem maślanu sodu, który odgrywa istotną rolę w fizjologii jelit i został uznany za biomarker ich zdrowia. Faecalibacterium reguluje również zawartość i skład lipidów w hepatocytach oraz zmniejsza stan zapalny tkanki tłuszczowej (model zwierzęcy). Zmniejszoną liczebność Faecalibacterium stwierdzono w stłuszczeniowej chorobie wątroby i włóknieniu wątroby. Akkermansia ma natomiast działanie immunomodulujące. Odgrywa również pozytywną rolę w prewencji otyłości i -cukrzycy.
Nowy trend: kosmetyki z melatoniną – czy faktycznie działają?
Melatonina to organiczny związek chemiczny, pochodna tryptofanu. Do niedawna była głównie składnikiem leków na bezsenność, teraz coraz więcej producentów kosmetyków dodaje ją do receptur kremów i serum…
Skutecznie wspomagają dietę i aktywność fizyczną. Warto zacząć je wykonywać już teraz. dr Katarzyna Osipowicz o zabiegach modelujących ciało lekarz medycyny estetycznej Laser z głowicami …
Towarzyszą nam od początków ludzkości. Najczęściej nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Potrafią się rozwijać bezobjawowo przez wiele lat. Niektóre manifestują swoją obecność na …