Opadające powieki dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda smutno. Medycyna estetyczna ma szereg rozwiązań, które pozwalają zmienić ich wygląd. Jednym z nich jest korekta laserowa.
dr Marcin Wilczyński o laserowej korekcie powiek
chirurg, flebolog, lekarz medycyny estetycznej, twórca i założyciel Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej
Dlaczego powieki opadają?
Skóra powiek charakteryzuje się wysokim stopniem wrażliwości na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr i substancje chemiczne, jest bardzo cienka i łatwo się przesusza. Górna powieka, równie delikatna co dolna, ma dodatkowo ważne zadanie – utrzymanie otwartego oka przez około 16 godzin dziennie. Opadanie powieki często ogranicza pole widzenia, przez co osoba dotknięta tą przypadłością zaczyna obracać głowę w bok, odchylać ją do tyłu lub nienaturalnie unosić brwi do góry, by poszerzyć obszar widzenia.
Co się dzieje z powiekami z upływem czasu?
Z wiekiem tkanki mięśni stają się coraz słabsze i gorzej radzą sobie z trzymaniem skóry powiek, która zaczyna opadać. Pod delikatną skórą powiek znajdują się tłuszcz i mięśnie. Tłuszcz pełni funkcję swego rodzaju „wypełniacza” .Z wiekiem, czy w przypadku gwałtownego spadku wagi ciała, tłuszcz – czyli nasz „wypełniacz” zanika. Objętość skóry nie zmniejsza się, ale ponieważ jest pozbawiona tłuszczu, zaczyna opadać, a cała siła utrzymania skóry spada wtedy na mięśnie. Najsilniejszy z nich, mięsień okrężny oka (musculus orbicularis oculi), ma swój początek i koniec na przyśrodkowej ścianie oczodołu. Jego skurcze w poszczególnych partiach wywołują zaciskanie, zamykanie i otwieranie powieki. Z wiekiem gospodarka biochemiczna ludzkiego organizmu zmienia się i nie jest tak wydajna, jak wcześniej, co wpływa na osłabienie mięśni. Czas równie nieprzyjemnie obchodzi się ze skórą, której tkanki z biegiem lat produkują mniejszą ilość kolagenu i elastyny, czyli substancji odpowiedzialnych za gęstość skóry.
Laserowe obkurczanie powiek
Rozwój technologii laserowej daje olbrzymie możliwości. Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej to miejsce które powstało z mojej ogromnej pasji do medycyny, ale także informatyki. Z powodzeniem udało mi się połączyć te dwie dziedziny, dzięki czemu w swojej pracy wykorzystuję nie tylko najbardziej zaawansowane technologie high-tech, ale także autorskie, innowacyjne, procedury zabiegowe. Jedną z nich jest korekta powiek wykonywana laserem, który łączy długości fal Nd:YAG i Er:YAG. To moja autorska metoda. Wykonuję ją od 2017 roku.
W jaki sposób laser działa na powieki?
Celem tej korekty jest przywrócenie mięśniom prawidłowego napięcia, mięśnie stanowią bowiem rusztowanie dla skóry. Światło lasera działa też na włókna budujące strukturę skóry. Ich termiczne kontrolowane uszkodzenie pobudza komórki skóry do produkcji nowych, zdrowych włókien kolagenowych. Dzięki działaniu termicznemu uzyskujemy wypełnienie np. bruzd nosowo-wargowych, linii marionetki, spłycenie drobnych zmarszczek wokół ust oraz widoczne zagęszczenie skóry. Mój autorski zabieg powiek powstał na bazie doświadczeń zbieranych w trakcie wykonywania zabiegów laserowych. Jego przeprowadzenie umożliwia bardzo zaawansowane technicznie urządzenie jakim jest laser który łączy długości fal Nd:YAG i Er:YAG. Dziś to jeden z najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych laserów medycznych na świecie. Dzięki parametrom jego pracy można wykonywać nieablacyjne zabiegi laserowe o działaniu liftingującym na powierzchni skóry oraz, co jest nowością w zaawansowanych procedurach laserowych, działać na tkanki twarzy od strony błon śluzowych. Ze względu na wysoką zdolność rozpraszania energii laserowej na błonach śluzowych można w ten sposób wykonać intensywniejszy niż do tej pory zabieg, bez ryzyka uszkodzenia tkanek. To wyjątkowe bezpieczeństwo i naprawdę spektakularne efekty liftingujące w jednym.
Jak wygląda zabieg?
Skóra powiek jest niezwykle delikatna. Bardzo wrażliwa na obrzęk i zasinienia. Najistotniejsza w korekcie powiek jest możliwość wyemitowania światła lasera w kierunku śluzówki worka spojówkowego powieki dolnej od strony powieki oraz uwypuklającego się tam nadmiernego depozytu tłuszczowego znajdującego się pod gałką oczną. Skuteczna praca laserem w tej okolicy jest możliwa dzięki temu, że śluzówka ma szybszą niż skóra izolację termiczną, co obniża ryzyko uszkodzenia śluzówki, wystąpienia oparzenia. Sam promień lasera może natomiast penetrować głębiej do tkanki tłuszczowej znajdującej się pod gałką oczną i zmniejszyć przepukliny tłuszczowe. Drugim etapem zabiegu jest wyemitowanie światła lasera w trybie nieablacyjnym frakcyjnym Er:Yag. Takie działanie powoduje głęboką stymulację termiczną skóry powiek bez efektu złuszczania, a co za tym idzie – bez rekonwalescencji. Cała procedura trwa ok 7-8minut na jedno oko. Do jej przeprowadzenia niezbędne są specjalne stalowe osłonki na gałki oczne.
Efekty laserowej korekty powiek
Zabieg powoduje redukcję worków pod i nad gałkami ocznymi. Wzrost produkcji kolagenu w skórze i stymulacja elastyny powodują z kolei zwiększenie napięcia powiek oraz zmniejszenie ich zmarszczenia. Jakie są zalety tej metody? Opracowany przebieg zabiegu i parametry pracy lasera, dzięki którym cała procedura, w odróżnieniu od innych oferowanych do tej pory na rynku, odbywa się prawie całkowicie bez dolegliwości bólowych i bez koniecznej rekonwalescencji. To prawdziwy przełom. Zabieg polega na stymulacji laserowej tkanek, nie tylko na powierzchni skóry – tak, jak ma to miejsce w przypadku stosowanych dotychczas urządzeń, ale także od wewnętrznej strony policzka, czy właśnie wspomnianej powieki. Procedurę można wykonywać samodzielnie lub jako część bardzo złożonych i skutecznych zabiegów stosowanych w celu poprawy kondycji oraz wyglądu tkanek twarzy. Takimi zabiegami są na przykład: uzupełniające się długości fal Er:Yag oraz Nd:Yag, które umożliwiają działanie lasera w głębokich, pośrednich oraz powierzchownych strukturach skóry. Ten sposób przeprowadzania zabiegu pozwala na kurczenie się kolagenu w całej grubości skóry umożliwiając osiągnięcie trwałego ujędrnienia skóry oraz jej wypełnienia bez stosowania wypełniaczy.
Kiedy pojawiają się efekty?
Pierwsze efekty pozabiegowe mogą być widoczne już kilka dni później. Natomiast pełne efekty pojawiają się między 2 a 6 tygodniem po zabiegu. Do uzyskaniu jak najlepszego efektu zawsze zalecam powtórzenie zabiegu po dwóch tygodniach, po to aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Co ważne – pacjent nie potrzebuje rekonwalescencji. Nie występują siniaki, może pojawić się jedynie lekka opuchlizna, lub uczucie piasku w oczach. Do normalnych zajęć można wrócić już od następnego dnia, chociaż niektórzy z moich pacjentów wracają do pracy jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu zawsze zalecam powstrzymanie się od ćwiczeń na siłowni przez tydzień czasu. Odczucia w trakcie pacjenci określają jak sypanie gorącym piaskiem na plaży w upalny dzień. Ten autorski laserowy zabieg powiek cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród moich pacjentów. Publicznie szerszemu gremium lekarskiemu zaprezentowałem ją na wykładzie podczas Międzynarodowego Sympozjum Medycyny Estetycznej i Antiaging w 2018 roku. Dzięki unikatowej technologii może być wykonywany także latem. Zaleca się jedynie noszenie okularów przeciwsłonecznych, oczywiście z filtrem UV, ale jeśli dbamy o nasze oczy i skórę wokół nich, okulary z filtrem powinniśmy mieć zawsze przy sobie.
Jakie są przeciwskazania?
Przeciwwskazania to przerwana ciągłość skóry, np. otwarte, gojące się rany, ciąża, karmienie piersią, leki światłouczulające (tetracykliny, retinoidy), łuszczyca (aktywna faza), padaczka, atopowe zapalenie skóry, przebyte lub obecne stany nowotworowe, a przede wszystkim nowotwór skóry.
Dr Bartosz Pawlikowski o fibrynie bogatopłytkowej Specjalista dermatolog z Kliniki Pawlikowski w Łodzi Mezoterapia fibryną idealnie nadaje się do delikatnej okolicy oczu: pomaga zmniejszyć widoczność …
Atrybutami atrakcyjnego, świeżego spojrzenia są: przezierność ośrodków optycznych – rogówki i soczewki, blask świadczący o zdrowej, nawilżonej powierzchni oka, „blade” – czyli nieprzekrwione – oko …