582
Każda z technik – zarówno iniekcje z użyciem igły, jak i iniekcje z użyciem kaniuli – ma swoje wady i zalety oraz wiąże się z ryzykiem powikłań.
dr n. med. Aleksandra Walczak o bezpieczeństwie używania igły i kaniuli
Lekarz medycyny estetycznej
Jakie są wyniki badań nad bezpieczeństwem igły i kaniuli?
- W badaniu z 2020 roku porównującym m.in. ryzyko okluzji naczyniowej w przypadku zastosowania igieł i kaniul oszacowano, że ryzyko okluzji niezależnie od zastosowanej metody nie przekraczało 1/5000 strzykawek wykorzystanych do zabiegów.
- W przypadku zastosowania igły zaobserwowano jedną okluzję na 6410 iniekcji 1-mililitrowym preparatem, a w przypadku zastosowania kaniuli – jedną okluzję na 40 882 iniekcji 1-mililitrowym preparatem.
- Zatem ryzyko związane z zastosowaniem igły było siedem razy wyższe.
- Spośród 370 uczestników badania 106 osób (28,6%) zgłosiło co najmniej jedno zdarzenie niepożądane w postaci okluzji.
- Analiza wieloczynnikowa wykazała, że wstrzyknięcie preparatu za pomocą kaniuli wiązało się z 77,1% mniejszym prawdopodobieństwem okluzji w porównaniu z iniekcją igłową.
Wyniki badań na kadawerach
- Podczas badań na kadawerach dostrzeżono także pewne ukryte zagrożenia, które mogą się pojawić po pewnym czasie od zabiegu.
- Zauważono, że przy iniekcji materiału na okostną preparat migrował w kierunku wstecznym wzdłuż ścieżki igły, rozprzestrzeniając się w wielu warstwach anatomicznych.
- Techniki bazujące na wykorzystaniu igły wykazały również większe ryzyko powikłań wynikające ze wstrzyknięcia dotętniczego, pomimo że końcówka igły była umieszczana na okostnej, a produkt był wstrzykiwany przy zachowaniu stałego kontaktu z okostną.
Chirurgiczna korekta powiek górnych oraz dolnych, czyli blefaroplastyka, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. dr hab. n. med. Mateusz Koziej o …
Autor Magdalena Błaszczak
Skutecznych i bezpiecznych zabiegów pod oczy i na górną powiekę jest nadal niewiele. Wypełnienie tzw. doliny łez nawet najlepszej jakości kwasem hialuronowym może uczulić lub …
Autor Magdalena Błaszczak
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.