652 
Każda z technik – zarówno iniekcje z użyciem igły, jak i iniekcje z użyciem kaniuli – ma swoje wady i zalety oraz wiąże się z ryzykiem powikłań.

dr n. med. Aleksandra Walczak o bezpieczeństwie używania igły i kaniuli
Lekarz medycyny estetycznej
Jakie są wyniki badań nad bezpieczeństwem igły i kaniuli?
- W badaniu z 2020 roku porównującym m.in. ryzyko okluzji naczyniowej w przypadku zastosowania igieł i kaniul oszacowano, że ryzyko okluzji niezależnie od zastosowanej metody nie przekraczało 1/5000 strzykawek wykorzystanych do zabiegów.
- W przypadku zastosowania igły zaobserwowano jedną okluzję na 6410 iniekcji 1-mililitrowym preparatem, a w przypadku zastosowania kaniuli – jedną okluzję na 40 882 iniekcji 1-mililitrowym preparatem.
- Zatem ryzyko związane z zastosowaniem igły było siedem razy wyższe.
- Spośród 370 uczestników badania 106 osób (28,6%) zgłosiło co najmniej jedno zdarzenie niepożądane w postaci okluzji.
- Analiza wieloczynnikowa wykazała, że wstrzyknięcie preparatu za pomocą kaniuli wiązało się z 77,1% mniejszym prawdopodobieństwem okluzji w porównaniu z iniekcją igłową.
Wyniki badań na kadawerach
- Podczas badań na kadawerach dostrzeżono także pewne ukryte zagrożenia, które mogą się pojawić po pewnym czasie od zabiegu.
- Zauważono, że przy iniekcji materiału na okostną preparat migrował w kierunku wstecznym wzdłuż ścieżki igły, rozprzestrzeniając się w wielu warstwach anatomicznych.
- Techniki bazujące na wykorzystaniu igły wykazały również większe ryzyko powikłań wynikające ze wstrzyknięcia dotętniczego, pomimo że końcówka igły była umieszczana na okostnej, a produkt był wstrzykiwany przy zachowaniu stałego kontaktu z okostną.
Różnice w zakresie fizjologii seksualności kobiet w wieku menopauzalnym wynikają bezpośrednio z prawie 10-krotnego obniżenia…
Autor Magdalena Błaszczak
Jest obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia trądziku. Jednak ze względu na mnóstwo działań niepożądanych, pacjenci często się…
Autor Przemek
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.