fbpx

Czy igła jest bezpieczniejsza od kaniuli? Wyniki badań

Autor Magdalena Błaszczak
igla-czy-kaniula

Każda z technik – zarówno iniekcje z użyciem igły, jak i iniekcje z użyciem kaniuli – ma swoje wady i zalety oraz wiąże się z ryzykiem powikłań.

aleksandra-walczak

dr n. med. Aleksandra Walczak o bezpieczeństwie używania igły i kaniuli

Lekarz medycyny estetycznej

Jakie są wyniki badań nad bezpieczeństwem igły i kaniuli?

  • W badaniu z 2020 roku porównującym m.in. ryzyko okluzji naczyniowej w przypadku zastosowania igieł i kaniul oszacowano, że ryzyko okluzji niezależnie od zastosowanej metody nie przekraczało 1/5000 strzykawek wykorzystanych do zabiegów.
  • W przypadku zastosowania igły zaobserwowano jedną okluzję na 6410 iniekcji 1-mililitrowym preparatem, a w przypadku zastosowania kaniuli – jedną okluzję na 40 882 iniekcji 1-mililitrowym preparatem.
  • Zatem ryzyko związane z zastosowaniem igły było siedem razy wyższe.
  • Spośród 370 uczestników badania 106 osób (28,6%) zgłosiło co najmniej jedno zdarzenie niepożądane w postaci okluzji.
  • Analiza wieloczynnikowa wykazała, że wstrzyknięcie preparatu za pomocą kaniuli wiązało się z 77,1% mniejszym prawdopodobieństwem okluzji w porównaniu z iniekcją igłową.

Wyniki badań na kadawerach

  • Podczas badań na kadawerach dostrzeżono także pewne ukryte zagrożenia, które mogą się pojawić po pewnym czasie od zabiegu.
  • Zauważono, że przy iniekcji materiału na okostną preparat migrował w kierunku wstecznym wzdłuż ścieżki igły, rozprzestrzeniając się w wielu warstwach anatomicznych.
  • Techniki bazujące na wykorzystaniu igły wykazały również większe ryzyko powikłań wynikające ze wstrzyknięcia dotętniczego, pomimo że końcówka igły była umieszczana na okostnej, a produkt był wstrzykiwany przy zachowaniu stałego kontaktu z okostną.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.