Frakcyjna RF mikroigłowa czy botoks?
W niektórych przypadkach frakcyjna RF mikroigłowa da na pewno lepsze rezultaty odmładzające. Nie można jednak powiedzieć, że zastąpi botoks, bo ma zupełnie inne działanie:
- Zdecydowanie lepiej będzie wpływała na utrwalone zmarszczki, ponieważ toksyna botulinowa ich nie „wyprostuje”.
- W przeciwieństwie do botoksu – zabieg radiofrekwencji widocznie poprawi jakość skóry, jej gęstość i jędrność.
- O ile toksyna hamuje pracę mięśni, aby zapobiec powstawaniu nowych zmarszczek, RF mikroigłowa wygładza te utrwalone istniejące.
- Zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej można stosować też tam, gdzie zazwyczaj nie stosuje się wypełniaczy – np. na kurze łapki, lwią zmarszczkę oraz zmarszczki na czole.
Te dwa zabiegi mogą doskonale się uzupełniać. Zabieg RF najlepiej wykonać przed iniekcjami toksyną botulinową. Jeśli chcemy wykonać ten zabieg po iniekcji toksyny, to musimy pamiętać o zachowaniu odstępu co najmniej 2 tygodni ponieważ inaczej mogłaby radiofrekwencja skrócić działanie botoksu.
Jak działa frakcyjna radiofrekwencja (RF) mikroigłowa?
Frakcyjna radiofrekwencja (RF) mikroigłowa polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł. Urządzenie wprowadza je na regulowaną głębokość – między 0,5 mm a 3,5 mm. Głębokość penetracji igły dostosowywana jest do miejsca terapii, stanu skóry i rodzaju leczonej zmiany. Duże możliwości zmiany ustawień oraz możliwość użycia różnych głowic pozwalają na optymalizację parametrów zabiegu. Dzięki temu jest on skuteczny i bezpieczny dla pacjenta. Jednak zabieg nie opiera się wyłącznie na nakłuwaniu. Urządzenie emituje jednocześnie falę radiową, która nagrzewa tkankę wokół powierzchni igieł. Wytworzona w tkance energia prowadzi do powstania punktów koagulacji oraz tzw. przegrzań kontrolowanych. Zapoczątkowują one proces regeneracji i tworzenia nowych struktur kolagenowych. Jest to generalnie bezpieczna procedura, ale musi być przeprowadzona przez doświadczoną osobę certyfikowanym urządzeniem.
Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa – efekty, cena, czas zabiegu
Efekty zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej:
- lifting,
- redukcja zmarszczek,
- zmniejszenie porów
- spłycenie blizn różnego pochodzenia
Cena: od 500 zł
Czas zabiegu: 15-45 minut
Znieczulenie: Tak
Czas utrzymywania efektów: 4-12 miesięcy
Frakcyjna radiofrekwencja (RF) mikroigłowa – przeciwskazania
- ciąża i okres laktacji,
- choroby autoimmunologiczne,
- skłonność do keloidów, zaburzenia gojenia się ran,
- rozruszniki serca lub inne aktywne implantowane metalowe urządzenia w obszarze leczenia,
- nowotwory, nieuregulowana cukrzyca,
- zabiegi chirurgiczne w obszarze leczenia w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
- stosowanie leków immunosupresyjnych,
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, np. środków zawierających ibuprofen) na tydzień przed i po każdej sesji,
- aktywne zakażenia skóry o etiologii bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej.
Jak działa botoks?
Działanie toksyny botulinowej powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny. Ta jest odpowiedzialna za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami. W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu. Zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć. Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu. Większość pacjentów porównuje iniekcję do uczucia ukąszenia komara.
Botoks – efekty, ceny, czas trwania zabiegu
Terapia botoksem pozwala uzyskać optymalne efekty podczas leczenia zmarszczek różnego typu:
- kurze łapki,
- lwia zmarszczka,
- zmarszczki poprzeczne czoła,
- zmarszczki palacza,
- zmarszczki królicze,
- zmarszczki pod oczami.
Cena: od 200 zł
Czas zabiegu: 15-30 min
Znieczulenie: Tak lub nie
Czas utrzymywania efektów: 4-6 miesięcy
Botoks – przeciwskazania:
- schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- zakażenia skóry,
- ciąża oraz karmienie,
- uczulenie na którykolwiek składnik preparatu,
- problemy z krzepliwością krwi,
- stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy.
Ptoza – jak uniknąć powikłania po podaniu botoksu?
O zabiegu toksyną botulinową nie można mówić „to tylko botoks”. On również niesie za sobą wiele powikłań. Jednym z nich jest ptoza powiek.
Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają – w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów. Każdego roku dowiadujemy się …
Współtworzą i kierują największą placówką chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod kątem przychodów, jak i liczby zatrudnionych chirurgów. Daria i Michał Charytonowicz mimo młodego wieku mogą się …