fbpx

Botoks – jak wygląda skóra po kilkunastu latach stosowania toksyny botulinowej? (ZDJĘCIA BLIŹNIACZEK)

Autor Magdalena Błaszczak
toksyna-botulinowa-botoks

W badaniu opublikowanym w Archives of Facial Plastic Surgery porównano twarze bliźniaczek. Jedna z nich systematycznie wykonywała zabiegi z toksyną botulinową. Druga – robiła to bardzo rzadko. Różnice są zaskakujące!

Botoks – cel badania przeprowadzanego na bliźniaczkach

Celem obserwacji miała być ocena wielkości i głębokości zmarszczek u dwóch identycznych kobiet. 
  • U pierwszej bliźniaczki (A) toksynę botulinową stosowano tylko dwa razy w ciągu 13 lat – 7 oraz 3 lata przed wykonaniem tych zdjęć. Zastrzyki wykonano w obszarze czoła i okolicy lwiej zmarszczki.
  • U drugiej siostry (B)  – wykonywano iniekcje botoksem regularnie, czyli 2-3 razy w roku.  Również w tym samym czasie –  przez 13 lat ostrzykiwano czoło oraz lwią zmarszczkę.  Dodatkowo w ciągu ostatnich dwóch lat dwa razy wykonano iniekcje toksyną botulinową wokół oczu.

Botoks – efekty badania

Rezultaty są spektakularne. Skóra na czole i w okolicy lwiej zmarszczki u bliźniaczki B jest wyraźnie gładsza. Kurze łapki są zdecydowanie płytsze, chociaż zdjęcia zostały zrobione siedem miesięcy po zakończeniu kuracji. Dolne partie twarzy, które nie zostały poddane zabiegom odmładzającym, wyglądają podobnie u obydwu pań. Żadna z kobiet nie zgłosiła skutków ubocznych. Wniosek: regularne stosowanie toksyny botulinowej zapobiega utrwaleniu zmarszczek. Pomaga dłużej zachować świeży wygląd.

Botoks – właściwości

Toksyna botulinowa jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną. Powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa blokuje połączenia między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Nie dochodzi więc do skurczów porażonego mięśnia.  W medycynie stosuje się ją w leczeniu różnych chorób, m.in. zeza, niektórych chorób neurologicznych, nadpotliwości. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się małe stężenia toksyny. Nie mają one więc wpływu na inne elementy układu nerwowego.

Botoks – przeciwwskazania

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona);
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji
  • stosowanie poniższych leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
    • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.)
    • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
    • sukcynylocholina
    • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
    • D-penicylamina (Cuprenil)
    • cyklosporyna
    • tubokuraryna, pankuronium, galamina
CZYTAJ TAKŻE

Choroby weneryczne, które wyczytasz z twarzy

Towarzyszą nam od początków ludzkości. Najczęściej nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Co więcej – potrafią się rozwijać bezobjawowo przez wiele lat. Niektóre manifestują swoją obecność na skórze twarzy i ciała.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.