fbpx

Blizny po powiększaniu piersi – jakie terapie pomagają je zlikwidować?

Autor Magdalena Błaszczak
blizny-po-powiekszaniu-piersi
Dr Joanna Suseł

dr Joanna Suseł o bliznach po powiększaniu piersi

specjalista dermatolog – wenerolog

Jak dbać o świeżą bliznę po powiększaniu piersi?

Wczesny proces pracy z blizną to okres pierwszego miesiąca od  zabiegu operacyjnego. Obejmuje on:

  • kompresję globalną, polegającą na układaniu płasko ręki na bliźnie;
  • można wykonywać lekkie pompowanie, nie więcej niż przez minutę. Można też głaskać okoliczne tkanki  w kierunku do blizny. Ma to poprawić krążenie krwi, zmniejszyć obrzęk limfatyczny oraz ból;
  • kinesiotaping w tym początkowym okresie wykonujemy w okolicy blizny, a nie na samą bliznę. Przy czym limfatyczne naciągnięcie taśmy zalecamy nie większe niż 10-15%, przez  około 3 dni. Po operacjach w obrębie gruczołu sutkowego, gdzie blizny są zazwyczaj poniżej piersi, taping aplikujemy na górną część klatki piersiowej, w kierunku dołów pachowych i przyśrodkowo.
  • Nowoczesnym podejściem jest też, już w bardzo wczesnym etapie, nawet w czasie obecności szwów, zastosowanie produktów na bazie silikonów, w postaci zewnętrznej. Poprawiają one środowisko procesów gojenia poprzez nawilżenie. Zwiększają też unaczynienie blizny poprzez zwiększenie perfuzji naczyń włosowatych. Dodatek  kwasu podchlorawego oraz podchlorynu sodu może chronić przed ewentualnym nadkażeniem bakteryjnym.

Jak dbać o bliznę między 5 a 7 tygodniem po operacji?

W  tym czasie można wprowadzać bardziej intensywne techniki manualne. Blizna jest wtedy zagojona, nie ma już strupków, a szwy są zdjęte.  Nie można jednak dopuścić do jej intensywnego rozciągania.  

  • Zaczynamy wtedy taping samej blizny, stosujemy 50% napięcie taśm na 5-7 dni.
  • Z biegiem czasu wdrażamy manualny stretching poprzeczny i podłużny, rolowanie, unoszenie, wyginanie czy skręcanie blizny.
  • Po upływie kilku miesięcy pomocne może być nawet użycie bańki chińskiej.
  • Każda z technik musi być dobrana indywidualnie do pacjenta.

 Efektem  naszych wszystkich działań ma być poprawa ukrwienia, zmniejszenie obrzęku limfatycznego. Ważne jest też wspomaganie regeneracji tkanek przez zmniejszenie ryzyka powstawania zrostów oraz blizn patologicznych.

blizny-po-powiekszaniu-piersi-chirurgia

Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zmniejszają widoczność blizn po powiększaniu piersi?

  • Dobrym postępowaniem prewencyjnym jest microneedling z zastosowaniem czynników wzrostu lub osocza. Gotowe, opatentowane czynniki wzrostu są pozyskiwane z ludzkich, unieśmiertelnionych linii fibroblastów, które umieszczone w kondycjonowanych odżywkach, zachowują swoją jakość. Wykorzystujemy je zarówno do  mikronakłuć, jak i przy terapiach laserowych. Czynniki wzrostu wpływają na aktywację produkcji prawidłowego kolagenu oraz na hamowanie degradacji macierzy pozakomórkowej.  Przyspieszają naturalne procesy odnowy komórkowej.
  • W profilaktyce prawidłowego gojenia ważną metodą jest również naświetlanie lampą LED. Już we wczesnych etapach wykorzystujemy przeciwbakteryjny wpływ światła niebieskiego czy  pobudzający do naprawy światła czerwonego. Zalecamy je  zaraz po zabiegu i kontynuujemy co najmniej 2-3 miesiące, 2-3 razy w tygodniu.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.