Opadające powieki i worki pod oczami dodają lat, więc wiele osób po czterdziestce decyduje się na blefaroplastykę. Niestety w każdym kolejnym rokiem problem u wielu pacjentów powraca. Po jakim czasie można wykonać kolejną korektę powiek?
dr n. med. Elżbieta Radzikowska
specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej z kliniki Radzikowska Clinic
Blefaroplastyka – sposób na młodszy wygląd
Korekta powiek to zabieg, który zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów i jest wymieniany przez specjalistów jako ten, który chirurdzy plastyczni wykonują obecnie bardzo często. I nic dziwnego, opadająca i wiotka skóra powiek to problem bardzo wielu osób po czterdziestce, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej zdarzają się też o wiele młodsze osoby (w okolicy trzydziestki), które kwalifikują się do zabiegu, bo z powodu nadmiaru skóry na powiekach ich twarz wygląda na o wiele starszą, bardziej zmęczoną. Zaś oczy wydają się mniejsze i węższe – w niektórych przypadkach nawet u osób przed pięćdziesiątką przypominają wąskie szparki. A blefaroplastyka szybko i skutecznie usuwa nadmiar skóry i tłuszczu w okolicy oczu, pozwala także na usunięcie przepukliny, czyli worków pod oczami. Zabieg przywraca spojrzeniu świeżość, twarz nabiera naturalnie młodszego wyglądu, jest też odbierana przez otoczenie jako bardziej optymistyczna. Jednak nic nie trwa wiecznie…
Powtórna korekta powiek w ocenie specjalistów
Gdy blefaroplastyka zostanie wykonana w okolicach czterdziestki, przez kilka lat efekt dla większości osób jest satysfakcjonujący. Jednak procesy starzenia u pacjentów nadal postępują, skóra powiek wraz z upływającym czasem znowu staje się coraz bardziej wiotka i obwisła. Dlatego wielu pacjentów chce powtórzyć blefaroplastykę. Czy i kiedy najwcześniej można to zrobić? Zdania specjalistów na ten temat są podzielone. Pojawiają się opinie lekarzy, którzy twierdzą, że zabieg korekty powiek można zrobić dwa razy w życiu, wielu specjalistów dopuszcza wykonywanie blefaroplastyki co kilka lat, są też głosy, że już po roku od zabiegu można przeprowadzić kolejną korektę powiek. Wątpliwości rozwiewa dr n. med. Elżbieta Radzikowska, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej.
Komu polecany jest zabieg blefaroplastyki?
Zabieg plastyki powiek jest odpowiedni u każdego, komu opadają powieki. Są dwie grupy pacjentów: osoby po 45-50. roku życia, u których pojawia się nadmiar skóry na powiece górnej i często jest on tak duży, że przysłania pole widzenia. Ale nie możemy też powiedzieć, że ta przypadłość nie dotyczy osób młodszych, ponieważ z reguły jest to uwarunkowane genetycznie i nie zawsze wiąże się to z upływem czasu, tylko raczej właśnie z kwestiami genetycznymi. Czasami już około 30. roku życia warto zrobić taką operację, ponieważ może ona zdecydowanie poprawić wygląd.
Czy zabieg korekty powiek trzeba powtarzać, czy robi się go raz?
To wszystko zależy. Robimy zabieg tu i teraz i efekt będzie osiągnięty w danej chwili, natomiast skóra będzie się starzeć i na pewno po kilkunastu latach oko nie będzie wyglądało tak jak bezpośrednio po zabiegu. Po kilkunastu latach można bezpiecznie poddać się kolejnemu zabiegowi, jeśli jest taka potrzeba. Blefaroplastykę można bowiem powtarzać wiele razy.
Jakie badania trzeba przeprowadzić przed operacją blefaroplastyki?
Tak jak przed każdą operacją, trzeba przeprowadzić badania podstawowe, czyli przede wszystkim morfologia, układ krzepnięcia i grupa krwi, elektrolity. Pozostałe badania są uzależnione od stanu zdrowia pacjenta. Jeśli są wskazania do bardziej szczegółowych badań, to oczywiście je przeprowadzamy.
Czy są przeciwwskazania do pierwszej i powtórnej blefaroplastyki?
Bezwzględnych przeciwwskazań do tego zabiegu nie ma, trzeba odróżnić opadanie związane z wiekiem, czyli nadmiar skóry z opadaniem powiek, które jest uwarunkowane neurologicznie bądź też jest wrodzone, ponieważ wtedy jest inny sposób postępowania i inny rodzaj operacji się wykonuje. Często, jeśli pacjent cierpi na zespół suchego oka bądź ma problemy z tarczycą, należy z operacjami w zakresie powiek uważać. Warto wiedzieć, że zespół suchego oka może się po takim zabiegu jeszcze bardziej nasilić. A przy chorobach tarczycy blefaroplastyka powinna być przeprowadzona w stanie eutyreozy, czyli wyrównanego poziomu hormonów.
Jak przebiega zabieg korekty powiek i jak długo trwa?
Jeśli dotyczy tylko powiek górnych, zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu wycinany jest nadmiar skóry, wycinane są też tzw. przepukliny tłuszczowe, jeżeli występują, wykonuje się dokładną hemostazę i zakładane są szwy, najczęściej są to szwy ciągłe, ale czasami można też zakładać szwy pojedyncze, to już zależy od operatora. Zabieg trwa od około 40 minut do godziny.
Z jakimi powikłaniami muszą się liczyć pacjenci po pierwszej i po powtórnej blefaroplastyce?
Przy plastyce powiek dolnych może wystąpić niedomykanie powiek. Jest to też zabieg trudniejszy, wymagający wprawy i doświadczenia. Przy powiekach górnych działają siły ciężkości i będą one opadały do dołu, natomiast powieki dolne, jeśli za dużo wytniemy skóry, a operację wykonujemy w pozycji horyzontalnej pacjenta, to może wtedy być efekt niedomykania. Jeżeli jest on niewielki, to może z czasem ustąpić, natomiast jeśli jest za duży, to wtedy wymagane są zabiegi korekcyjne i rekonstrukcyjne, które już nie są takie proste, jak plastyka powiek. Innym powikłaniem może być zespół suchego oka, który jest dość uciążliwy i wymaga częstego wpuszczania kropli do oczu, ponieważ oczy pieką i swędzą. Najpoważniejszym powikłaniem jest krwiak zagałkowy. Jest to bardzo rzadkie powikłanie, ale jeżeli wystąpi i nie ma szybkiej interwencji lekarza, to może się skończyć ślepotą.
Dr Kamil Adamczyk o znieczuleniu nasiękowym lekarz medycyny estetycznej, ekspert Infini Premium Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – co to jest? To rodzaj znieczulenia miejscowego, w którym …
Dzisiejsza kosmetologia i medycyna mają do zaoferowania bogaty wachlarz różnych procedur, w których ekspert pielęgnacji z łatwością znajdzie rozwiązanie adekwatne do potrzeb nawet najbardziej wymagającej …