fbpx

 Biostymulacja: RF mikroigłowa czy laseroterapia? Co działa skuteczniej?

Autor Przemek
biostymulacja

Pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę jędrności, gęstości i elastyczności skóry. Jak działają i czy można je stosować na zmianę? Odpowiada nasza ekspertka.

dr-barbara-jerschina

dr Barbara Jerschina o biostymulacji skóry za pomocą RF mikroigłowej i laseroterapii

lekarka medycyny estetycznej

Które lasery odmładzają najskuteczniej?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w medycynie i dermatologii estetycznej urządzeń jest laser CO2. Wprowadzenie technologii frakcyjnej (opartej na wytworzeniu w skórze mikroskopijnych kolumienek kontrolowanych mikrouszkodzeń) umożliwiło przeprowadzanie bardzo skutecznych zabiegów odmładzających skórę przy minimalnym lub wręcz zerowym okresie rekonwalescencji. Mikrouszkodzenia dają sygnał fibroblastom do produkcji nowego, zdrowego kolagenu, niejako w reakcji naprawczej. W ten sposób dochodzi do tzw. przebudowy skóry, co skutkuje jej ujędrnieniem, zagęszczeniem, poprawą napięcia, świetnie też sprawdza się w redukcji blizn, np. potrądzikowych. Absolutną nowością na rynku jest dostępny u nas zabieg laserowej stymulacji kolagenu wykorzystujący nieablacyjny laser o długości fali 675 nm, który jako jedyna technologia na rynku pobudza w skórze produkcję tzw. młodzieńczego kolagenu (typu I). Laser ten może być stosowany nawet w delikatnej okolicy ust z naturalnym efektem wolumetrii.

Jak dla porównania działa radiofrekwencja mikroigłowa?

Zabieg polega na mikronakłuwaniu skóry aplikatorem z izolowanymi mikroigiełkami emitującymi energię RF (fali radiowej) na odpowiednią, zwykle regulowaną głębokość. Mamy więc do czynienia z podwójną stymulacją – już samo mechaniczne nakłuwanie skóry stymuluje bowiem skórę do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W naszej klinice stosujemy urządzenie najnowszej generacji, które w trakcie jednego zabiegu wytwarza ponad 50 tys. kontrolowanych punktów mikrokoagulacji. Zastosowana w nim funkcja monitoringu impedancji (jest to opór tkanki skórnej na fale RF dostarczane w trakcie zabiegu) powoduje, że urządzenie dostarcza taką samą ilość fal do każdego obszaru skóry, co czyni zabieg bardzo skutecznym i bezpiecznym także w delikatnej okolicy oczu czy ust. Radiofrekwencja mikroigłowa to doskonała metoda poprawy jakości skóry, która powoduje jej ujędrnienie i uelastycznienie, zmniejszenie zmarszczek, świetnie też radzi sobie z bliznami potrądzikowymi i rozstępami. Natychmiastowo widocznym efektem jest też obkurczenie rozszerzonych porów.

Czy RF mikroigłową i laseroterapię można stosować zamiennie?

Nie są to metody, które można stosować zamiennie 1:1, bo różny jest mechanizm ich działania, choć rzeczywiście w wielu wskazaniach mogą dawać podobne rezultaty. Ich dobór zależy od wieku, potrzeb i rodzaju skóry. Laser frakcyjny działa nie tylko na głębsze, lecz także na powierzchniowe warstwy skóry, zapewniając efekt świeżości, gładkości, wyrównania struktury, jakiego nie daje RF. Dlatego często stosuję go u osób dojrzałych z poszarzałą, „zmęczoną” cerą pozbawioną blasku, o nierównej strukturze, których skóra wymaga bardzo silnej przebudowy z użyciem lasera CO2. Z kolei RF mikroigłowa świetnie napina skórę, bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku tej tłustej z poszerzonymi porami, lecz także u cienkiej i delikatnej, jest szeroko wykorzystywana w redukcji blizn i rozstępów. Specjalne końcówki umożliwiają ponadto bezpieczne wykonywanie zabiegów w okolicy ust i oczu, mamy też aplikator do leczenia nadpotliwości. Często zabiegi RF mikroigłowej wybierają osoby młodsze, z nie tak bardzo zaawansowanymi objawami opadania i wiotkości tkanek, a także pacjenci, którzy chcą móc kilka godzin po zabiegu wrócić do codziennych aktywności. Częściej też niż lasery robimy ją latem, by zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych wskutek ekspozycji na słońce. To też świetna profilaktyka przeciwstarzeniowa. Tak naprawdę jednak często obie te technologie wykorzystujemy razem w terapiach łączonych, by uzyskać jeszcze lepsze i trwalsze efekty!

O czym warto pamiętać, decydując się na zabiegi biostymulacji laserem lub radiofrekwencją mikroigłową?

Poza typowymi zaleceniami pozabiegowymi, jak utrzymywanie skóry w maksymalnej higienie, ochrona przed promieniowaniem UV czy stosowanie kremów regeneracyjnych, bardzo ważne jest picie co najmniej 2,5 l wody dziennie (nawodniona skóra lepiej reaguje na zabiegi medycyny estetycznej) oraz dietę z odpowiednią podażą białka, które jest niezbędne do produkcji kolagenu. Można też suplementować witaminę C, która też ma działanie biostymulujące. 

Z jakimi zabiegami warto łączyć laseroterapię?

Z biegiem lat, skóra podlega naturalnemu procesowi starzenia się, który skutkuje utratą elastyczności, blasku jak również zmarszczkami. Dla osób poszukujących skutecznych metod poprawy kondycji swojej skóry, laseroterapia łączona z innymi terapiami stała się wyjątkowo popularnym wyborem. To nowoczesne podejście do odmładzania skóry, które przynosi imponujące efekty. To tak zwane odmładzanie 3D…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.