Pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę jędrności, gęstości i elastyczności skóry. Jak działają i czy można je stosować na zmianę? Odpowiada nasza ekspertka.
dr Barbara Jerschina o biostymulacji skóry za pomocą RF mikroigłowej i laseroterapii
lekarka medycyny estetycznej
Które lasery odmładzają najskuteczniej?
Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w medycynie i dermatologii estetycznej urządzeń jest laser CO2. Wprowadzenie technologii frakcyjnej (opartej na wytworzeniu w skórze mikroskopijnych kolumienek kontrolowanych mikrouszkodzeń) umożliwiło przeprowadzanie bardzo skutecznych zabiegów odmładzających skórę przy minimalnym lub wręcz zerowym okresie rekonwalescencji. Mikrouszkodzenia dają sygnał fibroblastom do produkcji nowego, zdrowego kolagenu, niejako w reakcji naprawczej. W ten sposób dochodzi do tzw. przebudowy skóry, co skutkuje jej ujędrnieniem, zagęszczeniem, poprawą napięcia, świetnie też sprawdza się w redukcji blizn, np. potrądzikowych. Absolutną
Jak dla porównania działa radiofrekwencja mikroigłowa?
Zabieg polega na mikronakłuwaniu skóry aplikatorem z izolowanymi mikroigiełkami emitującymi energię RF (fali radiowej) na odpowiednią, zwykle regulowaną głębokość. Mamy więc do czynienia z podwójną stymulacją – już samo mechaniczne nakłuwanie skóry stymuluje bowiem skórę do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W naszej klinice stosujemy urządzenie najnowszej generacji, które w trakcie jednego zabiegu wytwarza ponad 50 tys. kontrolowanych punktów mikrokoagulacji. Zastosowana w nim funkcja monitoringu impedancji (jest to opór tkanki skórnej na fale RF dostarczane w trakcie zabiegu) powoduje, że urządzenie dostarcza taką samą ilość fal do każdego obszaru skóry, co czyni zabieg bardzo skutecznym i bezpiecznym także w delikatnej okolicy oczu czy ust. Radiofrekwencja mikroigłowa to doskonała metoda poprawy jakości skóry, która powoduje jej ujędrnienie i uelastycznienie, zmniejszenie zmarszczek, świetnie też radzi sobie z bliznami potrądzikowymi i rozstępami. Natychmiastowo widocznym efektem jest też obkurczenie rozszerzonych porów.
Czy RF mikroigłową i laseroterapię można stosować zamiennie?
Nie są to metody, które można stosować zamiennie 1:1, bo różny jest mechanizm ich działania, choć rzeczywiście w wielu wskazaniach mogą dawać podobne rezultaty. Ich dobór zależy od wieku, potrzeb i rodzaju skóry. Laser frakcyjny działa nie tylko na głębsze, lecz także na powierzchniowe warstwy skóry, zapewniając efekt świeżości, gładkości, wyrównania struktury, jakiego nie daje RF. Dlatego często stosuję go u osób dojrzałych z poszarzałą, „zmęczoną” cerą pozbawioną blasku, o nierównej strukturze, których skóra wymaga bardzo silnej przebudowy z użyciem lasera CO2. Z kolei RF mikroigłowa świetnie napina skórę, bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku tej tłustej z poszerzonymi porami, lecz także u cienkiej i delikatnej, jest szeroko wykorzystywana w redukcji blizn i rozstępów. Specjalne końcówki umożliwiają ponadto bezpieczne wykonywanie zabiegów w okolicy ust i oczu, mamy też aplikator do leczenia nadpotliwości. Często zabiegi RF mikroigłowej wybierają osoby młodsze, z nie tak bardzo zaawansowanymi objawami opadania i wiotkości tkanek, a także pacjenci, którzy chcą móc kilka godzin po zabiegu wrócić do codziennych aktywności. Częściej też niż lasery robimy ją latem, by zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych wskutek ekspozycji na słońce. To też świetna profilaktyka przeciwstarzeniowa. Tak naprawdę jednak często obie te technologie wykorzystujemy razem w terapiach łączonych, by uzyskać jeszcze lepsze i trwalsze efekty!
O czym warto pamiętać, decydując się na zabiegi biostymulacji laserem lub radiofrekwencją mikroigłową?
Poza typowymi zaleceniami pozabiegowymi, jak utrzymywanie skóry w maksymalnej higienie, ochrona przed promieniowaniem UV czy stosowanie kremów regeneracyjnych, bardzo ważne jest picie co najmniej 2,5 l wody dziennie (nawodniona skóra lepiej reaguje na zabiegi medycyny estetycznej) oraz dietę z odpowiednią podażą białka, które jest niezbędne do produkcji kolagenu. Można też suplementować witaminę C, która też ma działanie biostymulujące.
Z jakimi zabiegami warto łączyć laseroterapię?
Z biegiem lat, skóra podlega naturalnemu procesowi starzenia się, który skutkuje utratą elastyczności, blasku jak również zmarszczkami. Dla osób poszukujących skutecznych metod poprawy kondycji swojej skóry, laseroterapia łączona z innymi terapiami stała się wyjątkowo popularnym wyborem. To nowoczesne podejście do odmładzania skóry, które przynosi imponujące efekty. To tak zwane odmładzanie 3D…
Filtry SPF chronią jedynie przed promieniowaniem UV. To tylko fragment, bo ok. 10 procent całego spektrum promieniowania słonecznego. Nie chronią przed promieniowaniem podczerwonym i widzialnym, które …
Liczba komórek tłuszczowych w organizmie nie jest stała. Kiedyś rzeczywiście uważano, że powstają one tylko do pewnego wieku. Przypuszczano, że tworzą się one u dzieci …