Jednym z najważniejszych aspektów odchudzania i utraty centymetrów w obwodzie bioder, talii czy ud, jest sprawnie działający metabolizm. Istnieje technika masażu, która przyspiesza go wyjątkowo skutecznie, a poza tym modeluje sylwetkę, niweluje cellulit oraz rozstępy. Ile można schudnąć?
Bańka chińska – u kogo najlepiej zadziała
Wiosna to sezon na zabiegi antycellulitowe i odchudzające. Gabinety lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów zapełniają się klientkami, które przed latem chcą wymodelować sylwetkę, pozbyć się cellulitu i schudnąć. Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się kilku centymetrów z obwodu ud, brzucha czy talii jest masaż bańką chińską, który wykonany w serii nie tylko wysmukla ciało, ale także znacząco przyspiesza metabolizm, a więc wpływa na ogólną poprawę wyglądu i samopoczucia pacjentki. Jak dokładnie działa ten masaż? Wyjaśnia nasza ekspertka Magdalena Szulc, fizjoterapeutka, specjalistka z zakresu masażu.
Jakie dolegliwości i niedoskonałości możemy zredukować masażami bańką chińską?
Dzięki regularnym masażom można zlikwidować dolegliwości bólowe np.: w obrębie kręgosłupa, także migreny, poprawić krążenie w kończynach dolnych i górnych, zwalczyć tzw. zimne stopy i dłonie. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi i chłonki oraz lepszemu ukrwieniu skóry znacząco przyspiesza metabolizm, który jest kluczową kwestią podczas odchudzania. Masaż ten zapobiega również obrzękom oraz opuchnięciom. Obecnie najbardziej popularną formą zastosowania baniek chińskich jest walka z cellulitem, rozstępami, brakiem elastyczności skóry, a także ogólna poprawa wyglądu sylwetki.
Jak często wykonywać masaż bańką chińską?
Przy uwzględnieniu wskazań, jak i przeciwwskazań, masażom możemy poddawać się nawet codziennie. Jednak najbardziej polecane jest to 2-3 razy w tygodniu. Po serii zabiegów, których liczba uwarunkowana jest indywidualnie, zależnie od stopnia otłuszczenia i kondycji skóry, można spodziewać się zadowalających efektów. W zależności od części ciała, jaką masujemy, zabieg trwa od 20 do 45 minut.
Kiedy widać pierwsze rezultaty zabiegu z użyciem bańki chińskiej?
Efekty można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Aby utrzymywały się dłużej, zalecane jest wspomaganie się dodatkowo zwiększoną aktywnością fizyczną, zdrowym zbilansowanym odżywianiem oraz dostarczaniem dużej ilości wody (do 3 litrów dziennie), gdyż wspomaga to usuwanie toksyn z organizmu. Warto wykluczyć z diety nadmiar tłuszczy prozapalnych, produktów zatrzymujących wodę i spowalniających metabolizm organizmu. Należą do nich: słone przekąski (chipsy, paluszki), orzeszki, fast foody i potrawy smażone w głębokim tłuszczu. Istotny jest błonnik (soczewica, ciecierzyca, fasola), ponadto ryby, warzywa w przewadze nad owocami (brokuły, marchew, czosnek, papryka, słonecznik), białko w posiłkach oraz niski IG. Warto suplementować również Zn, Cu, Sn, Ca, Mg, wit. B3, D3, omega 3.
Jaki są przeciwwskazania do masażu bańką chińską?
Masaże te nie są polecane osobom chorującym na nowotwory, mającym aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, tendencje do siniaków, kruchość naczyń krwionośnych, żylaki. Przeciwwskazaniem są także choroby zakaźne i niektóre autoimmunologiczne (np. toczeń układowy). Zabieg nie jest polecany kobietom w ciąży i seniorom ze względu na nadmierną wiotkość skóry.
Masaż bambusem – na problemy ze snem i skórę pozbawioną jędrności
Kilkutygodniowy okres przesilenia wiosennego dla wielu z nas oznacza problemy ze snem, koncentracją, brakiem energii. Zauważamy, że w tym czasie nasze ciało funkcjonuje gorzej, na zwolnionych obrotach. Jednym ze sposobów na pobudzenie organizmu do działania jest relaksujący i drenujący masaż pałkami bambusa.