Medycyna estetyczna daje ogromne możliwości poprawy wyglądu, o ile zabiegi wykonuje doświadczony specjalista, który ma estetyczne wyczucie i potrafi podejść do pacjenta bardzo indywidualnie. Dzięki odpowiedniemu działaniu można nie tylko przewrócić twarzy młody wygląd, ale również wyszczuplić ją optycznie i sprawić, że nos będzie wydawał się mniejszy i smuklejszy.
Kasandra Kulma
Dietetyczka, specjalistka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Na jakie warstwy skóry oddziałuje igła akupunkturowa?
Warstwa podstawna – najgłębsza warstwa naskórka zabezpiecza odbudowywanie naskórka. W tej warstwie komórki nieustannie się dzielą. Nowo powstające komórki wypychają wcześniej powstałe ku powierzchni, podczas tej biernej wędrówki wytwarzają coraz więcej białka, zwanego keratyną i dlatego mówimy, że ulegają rogowaceniu. Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, jest barierą fizyczną oraz zapobiega utracie wody. Z upływem czasu komórki stopniowo tracą wodę i obumierają, co prowadzi do złuszczania na samej powierzchni skóry.
Skóra właściwa jest następną warstwą skóry, dostępną dla nakłuwania. Zbudowana z mocnej tkanki łącznej poprzetykanej włosowatymi naczyniami krwionośnymi. Zawiera m.in. włókna sprężyste, które są bardzo rozciągliwe i odpowiadają za sprężystość i rozciągliwość skóry. W warstwie tej swoją rolę odgrywają również włókna kolagenowe, od których zależy wygląd zewnętrzny skóry. Wraz z wiekiem oraz pod wpływem czynników środowiskowych włókna te stają się kruche, co przejawia się utratą jędrności skóry i młodzieńczego wyglądu.
Tkanki podskórne, na które wpływa igła do akupunktury
Tkanka tłuszczowa. Trzecią istotną dla akupunktury warstwą jest tkanka podskórna, zbudowana głównie z komórek tłuszczowych różnej wielkości. Znajdują się tutaj liczne naczynia krwionośne i chłonne oraz włókna nerwowe. Od ilości naczyń krwionośnych, ich drożności, zależy właściwe odżywienie skóry.
Układ mięśniowy. Kolejną ważną strukturą, jest układ mięśniowy, mięśnie podłączone do układu nerwowego są ciągle „pod napięciem”. Akupunktura jest jednym z wielu zabiegów kosmetologicznych, która pobudza mięśnie, przywraca właściwe krążenie krwi i limfy, jednocześnie działa na skurczenie rozluźnionych mięśni, jak i napięcie poluzowanych.
Odziaływanie igły akupunkturowej na komórki skóry
Igła akupunkturowa ma ogromny potencjał, jakich nie ma wiele współczesnych metod stosowanych w kosmetologii.
- W pierwszym kroku pobudza warstwę podstawną naskórka,
- w kolejnym przywraca właściwy metabolizm keratynocytów,
- pobudza histiocyty, zmieniając ich spoczynkowe postacie w makrofagi,
- odradza zręb macierzy międzykomórkowej
- zwiększa stężenie kwaśnych hydrolaz.
Czym się różni akupunktura kosmetologiczna od tradycyjnej?
Z naukowego punktu widzenia, stosowanie wkłuć igieł aktywuje krążenie w naczyniach włosowatych. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, mobilizuje to komórki do intensywnej pracy. Uwalniane zostają toksyny, przez co organizm jest pobudzony do walki z dolegliwościami, które szybciej ustępują. Wywołane przez nakłucia impulsy pobudzają układ współczulny i przywspółczulny, oznacza to, że poprzez ośrodkowy układ nerwowy akupunktura oddziałuje na różne narządy wewnętrzne człowieka. Akupunktura kosmetologiczna różni się od tradycyjnej większą ilością technik nakłuwania, co daje większą skuteczność i pozwala szybciej osiągnąć pozytywne rezultaty estetyczne.
Czym jest liposukcja infradźwiękowa, jakie daje efekty, ile trwa rekonwalescencja oraz u kogo ten zabieg zadziała najlepiej, tłumaczy nasz ekspert dr Waldemar Jankowiak. dr Waldemar …
Często zgłaszają się do mnie pacjentki młode, u których doszło do zwiotczenia skóry w okolicy podbródka. Zazwyczaj jest to konsekwencja odchudzania się, utraty wagi po …